MAITRI

Projekty zrealizowane


Projekty zrealizowane | Projekty aktualne | Listy z misji


Projekty pomocowe w roku 2022

Nazwa projektu Ośrodek misyjny Kwota
Budowa klas Parafia św. Marka (Zanzibar) 2.530 EUR
Budowa studni Lergho (Burkina Faso) 10.00 EUR
Zakup narzędzi stolarskich Ntamungenga (DRK) 1.500 USD
Zakup żywności dla dzieci Ntamungenga (DRK) 1.635 USD
Zakup leków do ośrodka zdrowia Bujumbura (Burundi) 5.000 EUR
Budowa sali wielofunkcyjnej Esseng (Kamerun) 13.980 PLN
Dożywianie dzieci Esseng (Kamerun) 13.980 PLN
Pomoc dla chorych na trąd Morogoro (Tanzania) 460 USD
Dożywianie ubogich rodzin Yirol (Sudan Poł.) 9.500 USD
Pomoc w nauce i utrzymaniu dzieci Parafia św. Marka (Zanzibar) 380 USD
Pomoc w nauce i utrzymaniu dzieci Morogoro (Tanzania) 200 USD
Pomoc w nauce osoby dorosłej Morogoro (Tanzania) 375 USD

Dokładniejsze informacje o zrealizowanych projektach

Budowa studni w Burkina Faso

Jest to tylko fragment projektu dotyczącego poprawy pozycji społeczno-gospodarczej kobiet w wiosce Lergho poprzez nawodnienie przestrzeni uprawnej o powierzchni 4 ha.
Tekst całego projektu.

Powrót


Budowa szkoły na Zanzibarze

W roku 2022 przekazaliśmy 2530 EUR na budowę klas w szkole na Zanzibarze i 380 USD na pomoc w utrzymaniu i nauce dzieci, a w roku 2021 przekazaliśmy 5500 EUR na budowę klas i 450 USD na pomoc w utrzymaniu i nauce dzieci. Szkoła ta jest pod naszą stałą opieką.
Fragment listu proboszcza odpowiedzialnego za szkołę:
W zeszłym roku Ministerstwo Oświaty na Zanzibarze z trudem odnowiło nam zgodę ministerialną pod warunkiem ukończenia budowy, dlatego też obawiam się, że w tym roku 2021-2022 będziemy musieli zamknąć drzwi i ucierpią wszyscy nasi uczniowie...
Czytaj więcej i dalsze zdjęcia...

Szkoła na Zanzibarze Szachy w szkole na Zanzibarze

Wykańczanie szkoły na Zanzibarze Wykańczanie szkoły na Zanzibarze

Wykańczanie szkoły na Zanzibarze Wykańczanie szkoły na Zanzibarze

Ławki w szkole Weranda w szkole

Ławki w szkole Weranda w szkole

Powrót


Zakup leków dla Centrum Zdrowia w Burundi

Siostry z Centrum Zdrowia Mirango (Bużumbura w Burundi) posługują w biednej dzielnicy, gdzie większość mieszkańców jest bez pracy.
"często głodni i niedożywieni bez środków do życia wraz z ulewnymi deszczami w porze mokrej, ludzie ci są podatni na zachorowania, szczególnie na malarię, która nie leczona prowadzi do tragedii czyli śmierci. Brakuje tym ludziom podstawowych środków do życia, gdy przychodzi choroba szukają pomocy u białych sióstr. Staramy się im pomagać w miarę naszych możliwości. Wielu z nich korzysta z leczenia bezpłatnie lub za symboliczną kwotę."

Koszt leków to 5000 EUR.
Na ten cel zbieraliśmy 1% podatku za rok 2021.

Powrót


Zakup narzędzi stolarskich dla stolarzy w Ntamungenge (RDK)

Odpowiedzialna za Adopcję Serca w Ntamumgendze uzasadnia ten projekt. Dwóch chłopców to byli podopieczni "Maitri" Gdańsk, jeden jest podopiecznym wspólnoty lubelskiej, a czwarty jest szkolony przez nich. Narzędzia umożliwią im relizowwać więcej zamówień i zaoszczędzić na transporcie.

Koszt narzędzi to 1500 USD.

Stolarze w RDK

Stolarze w RDK

Powrót

Stolarze w RDK
Potrzebne narzędzia dla stolarzy


Projekt jednorazowy w roku 2022

Dożywianie 100 najbiedniejszych rodzin w Yirolu w Sudanie Południowym – projekt realizowany przez o. Krzysztofa Zębika ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów – lubelska wspólnota Ruchu „Maitri” zadeklarowała chęć wsparcia poniższego projektu kwotą 9500 USD. Pisze o. Krzysztof Zębik: „Na terenie miasta Yirol znajduje się spora liczba rodzin, które żyją w ekstremalnej biedzie. Często są to rodziny wielodzietne, osierocone dzieci bez rodziców, trędowaci, starcy i opuszczeni, rodziny z nieuleczalnie chorymi dziećmi. Na obrzeżach Yirolu w wiosce Kadula znajdują się uchodźcy, którzy przybyli z Chartumu. Rodzinom tym trudno o przeżycie - nie posiadają pola do uprawy. Miejsca te i rodziny zostaną przez nas odwiedzone i zarejestrowane do pomocy. Po części mamy już gotową listę rodzin, którym pomogliśmy w zeszłym roku i je znamy. Po ich zarejestrowaniu rozpocznie się dystrybucja żywności; część naszym samochodem i część lokalnym motorem, ponieważ niektóre domostwa są trudno dostępne. Podczas odwiedzin i rejestracji rodzin pomagają nam nasi katechiści […]
Jednorazowy koszt na rodzinę to 95 USD, aby zakupić 25 kg ryżu, 25 kg fasoli, 5 l oleju i sól. Sudan Południowy jest wciąż niszczony przez panujące konflikty. To już nie tylko konflikt pomiędzy Nuerami i Dinkami, ale także konflikt pomiędzy pasterzami i konflikty wynikające z panującej tu kultury zemsty. W Południowym Sudanie każdy ma broń i wszelkie konflikty rozwiązywane są przemocą. Poruszanie się po drogach robi się coraz bardziej niebezpieczne. Yirol otoczony jest wieloma konfliktami, a możliwości poruszania się są ograniczone. Samochody napadane są na tle rabunkowym, pasterze napadają na siebie w celu kradzieży krów, przy czym ginie wielu ludzi. Ludzie praktykują prawo zemsty nie tylko tego, kto zabił, ale całej grupy etnicznej. Te wszystkie rzeczy dzieją się naokoło nas. Wszystkie te sytuacje powodują, że ludziom trudno zdobyć żywność. Wciąż [w lutym 2022 r.] panuje u nas pora sucha, a żywność jak sorgo czy kasza jaglana uzbierane w zeszłym roku są na wyczerpaniu. Do naszej parafii napływają rodziny z północy kraju, która została dotknięta powodziami, przeważnie jest to ludność Nuerów.
Muszą się oni zadomowić na jakiś czas i przeważnie zaczynają od zera. Najtrudniej żyje się rodzinom, które są opuszczone, nie mające krewnych, którzy by ich wspomogli żywnością, rodzinom wielodzietnym, osieroconym dzieciom […] albo chorym. W Yirolu zaczyna panować głód i będzie coraz gorzej. Dzieci zaczynają jeść raz na dzień, a sama żywność nie ma żadnych wartości odżywczych. Przeciętna rodzina je ugotowaną mąkę kukurydzianą z ugotowanym sosem i tzw. Kudrą (popularną zieleniną). Rano najczęściej nie ma nic do zjedzenia, komu się powodzi, to zje tzw. mandazi (coś jak małe pączki) z herbatą. Niedożywione dzieci coraz częściej chorują. Brak pieniędzy sprawia, że dzieci nie mogą być leczone, zaś nieleczona malaria czy tyfus mają straszne skutki uboczne. Coraz częściej dzieci mnie zaczepiają i proszą o coś do zjedzenia. Niektóre przychodzą do nas na misję, abym dał im kilka ciastek i tak próbują przeżyć. Dzieci, które nie mają nic do zjedzenia, często nie chodzą do szkoły i próbują coś zarobić na targu na siebie i rodzinę; rozwożą wodę, sprzedają lizaki i cukierki, łowią ryby, gdyż Yirol usytuowany jest przy jeziorze. Jezioro jednak jest płytkie i muliste, ryb jest zaś w nim niewiele.

Na ten cel przekazaliśmy 9500 USD.

O. Krzysztof Zębik przedstawia sytuację w Sudanie Południowym w Telewizji Trwam [1]
i w prezentacji o Sudanie [2].
Dożywianie w Sudanie - galeria zdjęć.
Wszystkie materiały zostały udostępnione przez wspólnotę poznańską.
Powrót

Sudan Południowy
Sudan Południowy

Powrót


Remont szkoły podstawowej w Tapac w Ugandzie

List osoby odpowiedzialnej za szkołę:
Drodzy Przyjaciele "Maitri"
RE: Prośba o pomoc poprzez wsparcie szkoły podstawowej KALEURO
Pozdrawiamy w imieniu naszego Pana Jezusa Chrystusa!
Nazywam się ojciec Jean Paul BASIKABA Evi, członek misjonarzy Afryki pracujących w parafii Tapac w Karamoja w Ugandzie. Powodem, dla którego piszemy do Was ten list, jest prośba o Wasze wsparcie, aby pomóc nam uratować naszą szkołę podstawową w wiosce Kaleuro. Ostatnie kilka dni było dla nas błogosławieństwem z powodu obfitego deszczu, jaki otrzymujemy tutaj w Karamoja. Jednak z drugiej strony nie była to dobra wiadomość dla naszej parafialnej szkoły podstawowej, a także dla niektórych rodzin, które straciły domy podczas ulewy. Ulewa podczas ostatnich dwóch dni nie oszczędziła naszej szkoły. Usunęła całe pokrycie dachowe i pozostawiała budynek otwarty na następne opady.
Obawiamy się o to, że stan nietrwałego budynku, zrobionego z patyków i ziemi, i nie mającego dachu, będzie się pogarszał, ponieważ deszcz będzie zmywał ziemię i nasi młodzi chłopcy i dziewczęta nie będą mieli dokąd pójść. Społeczność w okolicy, w której szkoła została zbudowana, składa się z najbiedniejszych z biednych, którzy żyją poniżej dolara dziennie. Brak poważnej działalności gospodarczej na obszarze, którego głównym zajęciem jest działalność rolnicza. Rodzicom dzieci nie jest więc w tej chwili łatwo zapewnić środki na ratowanie budynku. Dlatego pokornie zwracamy się do Was, drodzy członkowie "Maitri", i prosimy o jakąkolwiek pomoc, aby Parafia nie mogła wesprzeć szkołę dla dobra naszych małych dzieci, które przygotowują się po długim okresie przebywania w domu narzuconym przez Covid19.
Mamy nadzieję, że nasza prośba dotrze do Was i czekamy na wiadomość od Was.


Na ten cel przekazaliśmy 8496,20 PLN.

Szkoła w Ugandzie

Szkoła w Ugandzie

Szkoła w Ugandzie

Szkoła w Ugandzie

Powrót


Dożywianie w szkole w Esseng (Kamerun)

W dniu 14.09.2021 przyjęliśmy projekt dożywiania w szkole w Esseng.
Przekazaliśmy 9060 PLN.
List siostry odpowiedzialnej za Szkołę Podstawową im. św. Jana Bosko w Esseng:
Jak co roku zwracam się do Waszej Wspólnoty lubelskiej z prośbą o pomoc w zakupie żywnosci dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Bosko położonej na misji w Esseng, w Diecezji Doume Abong-Mbang w Kamerunie. Dożywianie będzie wielką pomocą dla naszych dzieci w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022.
Nasza Szkoła Podstawowa jest jedną z lepszych szkół w regionie. W tym roku szkolnym wszyscy 6 - klasiści (37) zdali pomyślnie egzamin kończący naukę w Szkole Podstawowej. W pobliskich wioskach znajdują się szkoły państwowe, które nie mają dobrej renomy. Rok szkolny w tych szkołach zaczyna się z wielkim opoźnieniem. W ciagu roku szkolnego nie zawsze prowadzone sś zajęcia lekcyjne, gdyż nauczyciele są nieobecni albo zabierają dzieci do pracy na swoich polach.
Dlatego też rodzice, którym zależy na edukacji swoich dzieci zapisują je do naszej szkoły podstawowej. Organizowane dożywianie w szkole jest dla nich też zachętą i pomocą w edukacji. Dzieci często przychodzą głodne do szkoły, na przerwach nieraz słyszę słowa «Siostro, jestem głodny». Otrzymanie posiłku w szkole pomoże też niektórym dzieciom kontynuować naukę, po lekcjach, uczestnicząc w korepetycjach organizowanych w świetlicy im. sw. Dominika Savio. Pomoc 2 000 Euros, o którą proszę będzie przeznaczona na zorganizowanie dożywiania dla uczniów w roku szkolnym 2021/2022 oraz przygotowanie święta z okazji św. Jana Bosko – patrona szkoly.
Ufna w pozytywne rozpatrzenie mojej prośby, zapewniam wszystkich ludzi dobrej woli o wdzięcznosci naszych podopiecznych i ich pamięci modlitewnej.

Dożywianie w Esseng
Dożywianie w Esseng

Powrót


Projekt pomocy Centrum Zdrowia w Essengu (Kamerun)

Drodzy, ośmielam się prosić o wsparcie dla naszych dzieci niedożywionych i mam, które z różnych powodów utraciły pokarm i mają trudności w karmieniu swoich noworodków i niemowląt...
Dzieci te muszą otrzymać specjalne mleko w proszku, którego zakup pzerasta możliwości ich rodziców, czy opiekunów, a którego aktualnie cena zakupu wzrosła...
Często zdarza się, że dożywiamy także naszych chorych, którzy ze względu na rozwój choroby, są zmuszeni pozostać w szpitalu.
Zgłaszają się do nas dzieci niedożywione, także osoby dorosłe, wyniszczone zwłaszcza po długotrwałym, "leczeniu tradycyjnym", bądź chorobami np. AIDS. Potrzeba wesprzeć ich leczenie także wzbogacając dietę.
Leczenie niedożywienia, czy wręcz choroby głodowej jest długotrwałe, wymaga często nawet kilku miesięcy.
Dziekuję Wam za każde wpólnie uratowane dziecko.

Na zakup żywności dla dzieci i noworodków przekazaliśmy 13800 PLN.

Szkoła w Ugandzie

Szkoła w Ugandzie

Dożywianie w Kamerunie - galeria zdjęć.

Powrót

Szkoła w Ugandzie

Szkoła w Ugandzie


Remont Katolickiej Szkoły Podstawowej w Boo (Ghana)

W dniu 5.10.2021 przyjęliśmy projekt remontu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Boo. List osoby odpowiedzialnej:
Katolicka Szkoła Podstawowa w Boo znajduje się na północy Ghany. Jest częścią katolickiej diecezji Wa. Zapoczątkowali ją misjonarze Afryki. Szkoła została zbudowana wiele lat temu i nigdy nie była remontowana. W tej chwili dzieciom brakuje tak wielu rzeczy. Ale kiedy ją odwiedzałem, było mi naprawdę smutno, że szkoła, do której uczęszczałem, jest w złym stanie. Wszystkie okna wypadły, podłoga jest zużyta, a dzieciom jest źle siedzieć i uczyć się. Kiedy pada, dzieci nie mogą siedzieć, bo nie ma okien, wiatr z deszczem wdziera się do klas, a dzieci mokną. Nawet instalacja wodna jest zużyta, dlatego jest dużo przecieków.
Kiedy rozmawiałem z dyrektorem szkoły, naprawdę wyraził chęć pomocy w remoncie szkoły, co może pomóc w nauczaniu i uczeniu się. Kiedy dzieci wracają do domu, kozy, krowy i inne zwierzęta śpią w salach lekcyjnych, ponieważ nie ma tam drzwi i okien. Nie ma żadnej ochrony, ponieważ złodzieje mogą również wejść do biura, aby ukraść z powodu braku odpowiednich drzwi i okien. Podłoga jest w złym stanie i musi być ponownie wylana cementem, ponieważ jest dużo dziur i krzeseł nie można dobrze ustawić, a dzieci nie są w stanie siedzieć i uczyć się.
Celem tego projektu jest prośba o wsparcie Maitri Lublin na wyremontowanie trzech sal lekcyjnych i biura.
Jeśli projekt zostanie przyjęty, będzie to ogromna ulga dla nauczycieli i uczniów katolickiej szkoły podstawowej w Boo. Rodzice nie są w stanie przyczynić się do jej renowacji, ale mogą wykonywać swoją pracę w formie przynoszenia wody i innej pracy fizycznej, którą mogą zaoferować. Dlatego ludzie mają nadzieję, że ich prośba o wyremontowanie szkoły zostanie przyjęta, aby dzieci miały dobre miejsce do dobrej nauki dla dobra ich przyszłości i całej społeczności.

Na ten cel przekazaliśmy 13559,40 PLN.

Powrót


Wsparcie niepełnosprawnego samotnego ojca w Dar-es-Salaam (Tanzania)

Wsparcie w wysokości 2050 PLN polegało na zakupie aparatu fotograficznego i drukarki do wykonywania zdjęć do celów zarobkowych (zdjęcia paszportowe).
Powrót

Aparat
Testowanie sprzętu

Powrót


Wsparcie dla studentki z Tanzanii

Wsparcie w wysokości 6000 PLN polegało na opłacie za studia na na Jordan University College of Morogoro, kierunek rozwój lokalny.
Tłumaczenie listu z podziękowaniami:
Do Ruchu Maitri
Piszę, aby podziękować za to, co robicie dla mnie.
Chciałabym podziękować Bogu Wszechmocnemu za Jego opiekę. Moją ogromna wdzięczność wyrażam wobec wszystkich, którzy dzięki swoim decyzjom wspierają mnie, abym mogła zdobyć wykształcenie i pomagają w opłaceniu czesnego w szkole.
Chciałabym też rozszerzyć moje podziękowania na całą rodzinę Biro, ponieważ bez ich porad, współpracy i prowadzenia nie doszłabym do tego etapu nauki.
Niech Bóg Wszechmocny błogosławi Was wszystkich.
Serdeczności
Idda...
Powrót

List studentki
Idda płaci za czesne i hostel
List studentki
List z podziękowaniami

Powrót


Projekt studni w Burkina Faso

Ojciec Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki pisze:
Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie... We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad 5 kilometrów...
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzeć projekt w wysokości 3500 EUR.

Zdjęcia i filmy z budowy i uruchomienia studni w Burkina Faso

25.10.2021 Popłynęła woda ze studni, 3 filmiki: film 1, film 2 i film 3.
Wcześniejsze zdjęcia i wideo z budowy studni: film 1, film 2.

Studnia BF Studnia BF

Studnia BF Studnia BF

Studnia BF Studnia BF

Studnia BF Studnia BF

Studnia BF Studnia BF

    

Czytaj więcej i dalsze zdjęcia...
Powrót

Po wodę
Wyprawa po wodę

Powrót


Projekt zakupu lekarstw dla Centrum Zdrowia Mirango (Kamenge-Bużumbura)

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego piszą:
Wśród pacjentów wielu jest takich, których nie stać na uiszczenie opłat za leczenie, szczególnie na malarię... Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zakupie kroplówek, które są niezbędne cieżko chorym na malarię oraz antybiotyków przy leczeniu zakażeń i infekcji, które stale towarzyszą, tym którzy mają słabą odporność z powodu wyniszczenia organizmu przez niedożywienie, choroby współistniejące.
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" wsparła projekt w wysokości 3000 EUR.
Powrót

Lekarstwa w Burundi
Prośba o lekarstwa dla Centrum Zdrowia

Powrót


Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

Ogrodzenie ma chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem wojowników, którzy przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi.
Całkowity koszt ogrodzenia: 29060000 szylingów ugandyjskich = 7265 EUR
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" wsparła projekt w wysokości 13393,80 PLN.
Czytaj więcej i dalsze zdjęcia...

Powrót

Ogrodzenie w Ugandzie
Ogrodzenie w Ugandzie


Misje w Essengu

W roku 2020 przekazaliśmy 2000 EUR na dożywianie w Katolickim Ośrodku Zdrowia i 3000 EUR na budowę ogrodzenia wokół szkoły.
Podziękowanie z Essengu za pomoc w budowie ogrodzenia - 1.02.2021
Podziękowanie z Essengu za pomoc w dożywianiu, strona 2 - 27.01.2021

Szkoła w Essengu Ogrodzenie w Essengu

Powrót

Dożywianie w Essengu
Dożywianie w Essengu
Ogrodzenie w Essengu
Ogrodzenie w Essengu

Powrót


Budowa studni w Tanzanii

Nowa wspólnota Prowincji Św. Franciszka w Afryce Środkowo-Wschodniej w Morogoro planuje wydrążenie studni głębinowej. Jest już plan budowy i plan zagospodarowania ziemi.
Projekt ma charakter charytatywny, gdyż wspólnota będzie pomagać w dystrybucji wody dla najbiedniejszych, która często nie jest wystarczająca szczególnie w porze suchej. Koszty obejmują również zakup pompy i jednego zbiornika na 5000 litrów.

Projekt został zrealizowany. Przekazaliśmy 6200 USD.
Podziękowanie za pomoc finansową na projekt studni i doposażenia - 13.10.2020.
Otwarcie ujęcia wody dla ubogich w Morogoro-Tungi, marzec 2021.

Studnia w Morogoro Studnia w Morogoro

Powrót

Studnia w Morogoro
Studnia w Morogoro

Studnia w Morogoro

Powrót


Opieka medyczna i żywnościowa dla Centrum Zdrowia Mama wa Mapendo de Taba Congo w Lubumbashi

Celem projektu jest objęcie podstawową opieką zdrowotną osób biednych w Centrum Zdrowia Mama wa Mapendo w dzielnicy Taba Congo na przedmieściach Lubumbashi, gdyż obecnie wiele osób umiera z braku pomocy medycznej czy żywnościowej.
Centrum to zostało utworzone w 1997 roku przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, aby zapewnić opiekę medyczną dla ubogiej ludności. Finansowane było z opłat kosztów medycznych dokonywanych przez pacjentów i ze wsparcia udzielanego przez kongregację. Obecnie ludność nie może otrzymywać opieki medycznej z powodu izolacji narzuconej w związku z koronawirusem.
Centrum oferuje różne usługi: przychodnię, laboratorium, aptekę, przedszkole, blok operacyjny i aktywności lecznicze, zapobiegawcze (szczepienia, wykrywanie HIV/AIDS czy innych chorób przenoszonych drogą płciową) i promocyjne. Liczy 19 osób.
Siostry Franciszkanki piszą: “Od początku pandemii, a zwłaszcza izolacji, która spowodowała zamknięcie wielu aktywności i dotknęła wiele rodzin, które żyły z drobnych prac codziennych, kryzys odczuwa się silnie w centrum, gdzie liczba pacjentów jedynie wzrasta, zwłaszcza w przychodniach i na porodówce. Dzieci zaczynają nawet być niedożywione. Nie wszyscy mają możliwość opłacenia usług otrzymywanych w centrum, przez co centrum coraz bardziej doznaje niedoboru zaopatrzenia w wiele leków pierwszej potrzeby z braku środków.
Jest prawdą, że w Lubumbashi nie ma jeszcze wielu przypadków koronawirusa, ale jego konsekwencje silnie dotknęły ludność.
Dlatego też prosimy o Waszą pomoc na zakup lekarstw, materiałów i żywności, zwłaszcza pierwszej potrzeby, aby pomóc ludności w szczególnym czasie kryzysu sanitarnego.

Liczba beneficjentów projektu: 300 osób: kobiety, dzieci i osoby starsze.
W przyszłości kongregacja planuje, z pomocą partnerów zapewniających traktor, wynająć posiadaną ziemię uprawną do uprawy np. kukurydzy, manioku, fasoli, słodkich batatów...

Lubelska wspólnota Ruchu „Maitri” wsparła projekt kwotą 2000 EUR.

Powrót



Projekt odbudowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych

Obfite opady deszczu, które na początku maja br. przybrały na intensywności spowodowały w Rwandzie ogromne szkody. Na skutek osunięć ziemi ze wzgórz, jak również rozlewających się rzek w dolinach rzecznych zginęło ponad 70 osób, zniknęły z powierzchni ziemi niektóre domy, inne zostały uszkodzone częściowo, a ludzie pozbawieni dachu nad głową.
Rodzina dziecka z programu Adopcji Serca na odległość mieszkała w dolinie rzeki, w małym domku wybudowanym z drewna i gliny bez solidnego fundamentu. Ostatnia powódź zmiotła domek z powierzchni ziemi. Rodzina zamieszkała czasowo w pobliskiej szkole podstawowej, ponieważ z powodu koronawirusa szkoła zamknięta jest do września 2020 r.
Dodatkowym problemem, z którym muszą się zmierzyć rodziny poszkodowane w wyniku powodzi, jest wydany przez władze administracyjne zakaz budowy domów w tym samym miejscu, aby nie narazić ludzi na podobne tragedie w przyszłości. Jeśli ktoś miał tylko tę jedną działkę, na której miał dom, to musi szukać i kupić nowy teren w miejscu bezpiecznym, co stanowi ogromny problem.
Konieczny jest zakup działki i odbudowa domu dla dziecka adopcyjnego.

Projekt został zrealizowany. Przekazaliśmy 2800 EUR.

Powrót



Szczegółowe wyjaśnienia

Projekt studni w Burkina Faso

List ojca Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki:
"Bougre to wioska położona na centralnym płaskowyżu Burkina Faso, a dokładniej w departamencie Zorgho i w prowincji Ganzourgou. Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie.
W Bougre ludność stoi przed wyzwaniem związanym z dostępem do wody pitnej. We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad pięć (5) kilometrów. Ze względu na dużą liczbę osób, które przychodzą po ten cenny płyn, wiele kobiet i dzieci spędza wiele godzin przy studni przychodni. Często ze względu na to, że mają inne zadania do wykonania, wolą przynosić inną dostępną wodę niezdatną do picia, aby ugasić pragnienie.
Sytuacja dostępu do wody pogarsza się w okresie zimowym, gdy w rozlewiskach nie ma wody. Niektóre kobiety spędzają większość dnia na zdobywaniu wody. Inne wstają około 4 rano, aby zapewnić wodę.
Sytuacja staje się katastrofalna, gdy jedyna studnia nie działa, ludzie są zmuszeni do pokonywania większej liczby kilometrów, aby zaopatrzyć się w wodę z sąsiednich wiosek, a osoby starsze, aby napić się wody, polegają na hojności tych, którzy są bardziej energiczni.
W Bougre cała populacja zajmuje się rolnictwem. Pora deszczowa trwa od 3 do 4 miesięcy w roku. Jednak z powodu braku deszczu, jak w wielu krajach Sahelu, zbiory są katastrofalne, a ludność cierpi głód.
Wiele kobiet i młodych ludzi chce uprawiać rośliny pozasezonowe (ogrodnictwo) i hodować zwierzęta w porze suchej, aby zwiększyć swoje dochody, ale brak wody jest przeszkodą w realizacji ich marzeń.
Jako kapłan cierpię z powodu nędzy tych ludzi, których tak bardzo kocham. Kiedy wracam do domu na wakacje, mieszkańcy często przychodzą, aby prosić mnie o pomoc w znalezieniu rozwiązania tego problemu. Mam wolę, aby im pomóc, ale brakuje mi środków finansowych. Dlatego rozmawiałem z moim proboszczem Tomaszem Podrazikiem, polskim księdzem, który poradził mi, abym napisał do Was z prośbą o wsparcie. Dlatego przychodzę do Was i pokornie proszę o pomoc.
Projekt ten składa się z odwiertu, wieży ciśnień i paneli słonecznych.
Projekt ten nie tylko złagodzi trud kobiet, które pokonują tak wiele kilometrów w poszukiwaniu wody pitnej i pozwoli uniknąć niektórych chorób, ale także pomoże kobietom i młodym ludziom w uprawie poza sezonem i hodowli bydła w celu zwiększenia ich źródła dochodów.
Caritas Burkina posiada odpowiednie maszyny, a po zapytaniu ich, otrzymałem taką ofertę:
Sam odwiert 4,616,450 = 9,500 USD.
Prosimy Was o 3.500 USD.
Napisałem też do Młodzi Światu z prośbą o dofinansowanie.
Będziemy wdzięczni, jeśli pomożecie nam spełnić nasze marzenie. Pomoże to ludności Bougre w zdobyciu wody pitnej, a także w wykonywaniu pewnych czynności w porze suchej w celu zwiększenia dochodów.
Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, poproszę siostrę z tej parafii o nadzorowanie projektu, ponieważ jestem daleko od domu. Do naprawy przyczyni się lokalna społeczność.
Z góry dziękuję i niech Bóg Was obficie błogosławi".

Powrót




Wycena studni
Wycena studni w Burkina Faso
Po wodę
Daleka droga po wodę
Uprawa ziemi
Ziemia potrzebuje wody
Do domu z wodą
Wracamy z wodą
Stągwie na wodę
Stągwie na wodę


Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

List misjonarza:
"Kaikamosing jako misyjna stacja dojazdowa jest niekorzystna ze względu na swoją lokalizację. Jest bardzo daleko od stolicy parafii i powiatu, dlatego jest społecznością zdegradowaną, pozbawioną podstawowych udogodnień, w tym szkoły podstawowej. Po drugie, graniczy z Karamoją, stąd ucierpiała ona bardziej niż inne bardziej oddalone społeczności. Nawet teraz wciąż zdarzają się przypadki, kiedy Karimojong przychodzą, aby ukraść krowy i produkty rolne. Stanowi to nadal zagrożenie dla bezpieczeństwa tego obszaru, co zahamowało jego rozwój.
Tak więc, jako duszpasterze, jedną z naszych trosk duszpasterskich jest edukacja, ponieważ wraz z wychowaniem nasza praca duszpasterska staje się łatwiejsza, bo ludzie są w stanie czytać i pisać, a zatem przesłanie jest łatwe do głoszenia, a po drugie, aby ludzie byli rozwinięci i zdolni zadbać o swoje potrzeby materialne, a co ważniejsze, aby skutecznie odpowiadać na kwestie sprawiedliwości społecznej, takie jak przymusowe małżeństwa, analfabetyzm itp. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się założyć szkołę w tej społeczności z jej zaangażowaniem. Kościół, w którym modlimy się w niedziele, jest obecnie używany w dni powszednie jako sale lekcyjne i biuro itp. W tym roku fundusz solidarności misjonarzy z Afryki dał nam dofinansowanie na trzy sale klasowe, które są już ukończone i czekają na wykorzystanie.
Kolejną ważną rzeczą, której potrzebujemy, jest ogrodzenie wokół szkoły, ponieważ jak wspomniano powyżej, Karimojong wciąż przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi. Dlatego istnieje potrzeba ogrodzenia szkoły, aby chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem. Będzie ono również chronić szkolne nieruchomości przed złodziejami, którzy przychodzą, aby ukraść. Wokół jest wielu chuliganów, którzy czasami grożą nauczycielom i ich rodzinom, a ogrodzenie zapewni im bezpieczeństwo. Szkoła dzieli ten sam teren z kościołem, więc ogrodzenie będzie również chronić kościół i posesje, a ostatecznie będzie chronić księży, katechetów i chrześcijan podczas nabożeństw i innych aktywności kościelnych.
Cele projektu:

  1. Zabezpieczyć teren pod kościół i szkołę.
  2. Zabezpieczyć życie nauczycieli i uczniów w szkole.
  3. Zapewnić życie wiernym w kościele.
  4. Zabezpieczyć własności szkoły i kościoła.
  5. Ochrona roślinności, zwłaszcza roślin, przed niszczeniem przez zwierzęta.
  6. Zwiększenie liczby zapisów do szkoły, ponieważ uczniowie będą czuli się bezpiecznie w środowisku szkolnym.
  7. Zabezpieczyć teren szkoły i kościoła przed wtargnięciem.

Zespół projektowy: kapelan szkolny, proboszcz, diakon... i brat..., dyrektor i PTA szkoły, osoby prowadzące małą wspólnotę chrześcijańską.

Całkowite koszty planowane (w szylingach ugandyjskich)

Pozycja Ilość Koszt jednostkowy Koszt całkowity
Ogniwa łańcucha 60 rolek 300 000 18 000 000
Kątowniki 60 25 000 1 500 000
Drut podporowy 20 rolek 70 000 1 400 000
Kamienie betonowe 4 przejazdy 250 000 1 000 000
Cement 20 worków 27 000 540 000
Drut kolczasty 20 rolek 150 000 3 000 000
Piasek 4 przejazdy 155 000 620 000
Robocizna 2 000 000
Transport 1 000 000
Razem 29 060 000

Całkowity koszt ogrodzenia 29,060,000 szylingów ugandyjskich = 7,265 EUR.
Przekazaliśmy na ten cel 13393,80 PLN.

Powrót

Ogrodzenie w Ugandzie
Ogrodzenie szkoły w Ugandzie
Ogrodzenie w Ugandzie
Ogrodzenie szkoły w Ugandzie
Rozliczenie ogrodzenia w Ugandzie
Rozliczenie ogrodzenia szkoły w Ugandzie

Jednorazowe projekty pomocowe w 2019 r.

Projekt budowy szkoły na Zanzibarze

Budowa szkoły w Tanzanii – projekt realizowany przez o. Jeana Claude’a Malu ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Galeria zdjęć

Jak pisze o. Jean Claude, ma to być „szkoła otwarta dla wszystkich i przez to: chcemy walczyć z nienawiścią między muzułmanami a chrześcijanami na wyspie Zanzibar: historia koabitacji między tymi dwoma religiami jest smutna… moim zdaniem, wspólna nauka muzułmanów i chrześcijan przyniesie nowe zrozumienie idei: „wspólnego życia pomimo odmienności ”: w miejscowych meczetach uczą zawsze, że ten, kto nie jest muzułmaninem, jest postrzegany jako wróg, jako niewierny (Kafir) i to potęguje napięcie pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Jestem całkowicie przekonany, ze tylko edukacja wyzwala człowieka z obręczy i uprzedzeń, zarówno społecznych, jak i religijnych. Niestety brakuje klas dla wszystkich uczniów. W tym roku mamy 50 uczniów, w tym 15 muzułmanów. Ministerstwo Nauki na Zanzibarze postawiło nam warunek utworzenia szkoły z co najmniej 4-5 klasami, w przypadku niewywiązania się z umowy nasza szkoła zostanie zamknięta. Bezpośrednimi beneficjentami przyszłej szkoły są biedne dzieci, muzułmanie i chrześcijanie”.

Lubelska wspólnota Ruchu „Maitri” wsparła projekt kwotą 10 000 EUR.
Powrót

  • dożywianie dzieci w szkole podstawowej - 2000 EUR - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Esseng w Kamerunie
  • leczenie dzieci w ośrodku zdrowia - 650 EUR - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Esseng w Kamerunie
  • dożywianie dzieci - 7300 EUR - - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Ntamungendze w Republice Demokratycznej Konga
  • pomoc w utrzymaniu i nauce dzieci - 400 EUR - 475 USD parafia św. Antoniego z Padwy na Zanzibarze

Menu: