Lubumbashi, dawniej (do 1966 r.) Élisabethville, drugie co do wielkości miasto w Demokratycznej Republice Konga. Główne centrum przemysłowe regionu górniczego w południowo-wschodniej części Konga leży 180 km na północny zachód od Ndola w Zambii. Lubumbashi to nazwa małej lokalnej rzeki. Miasto zostało założone przez belgijskich kolonistów w 1910 r. jako osada górnicza. W 1942 r. zostało oznaczone jako dzielnica miejska.

Większość regionalnych przedsiębiorstw wydobywczych ma swoją siedzibę w Lubumbashi, które jest centrum transportu produktów mineralnych (miedź, kobalt, cynk, kadm, german, cyna, mangan i węgiel) z miejscowości Likasi, Kolwezi, Kipushi i innych. Wydobycie minerałów zostało zdominowane przez organizację rządową, ale zagraniczne firmy wydobywcze są również widoczne.

Inne gałęzie przemysłu w mieście to drukarnie, browarnictwo, młyn i produkcja słodyczy, papierosów, cegieł i mydła. Lubumbashi ma
audytorium obywatelskie, muzeum narodowe, katedrę rzymskokatolicką i Towarzystwo Historyków Kongo, a także uniwersytet w Lubumbashi (1955).

Brittanica