MAITRI

I ZJAZD SZKÓŁ UCZESTNICZĄCYCH W "ADOPCJI SERCA"


W 2019 ROKU

14 czerwca 2019 r. Ruch „Maitri” wraz ze Szkołą Podstawową nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie zorganizował I Zjazd Szkół Uczestniczących w „Adopcji Serca” pod honorowym patronatem Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Lubelskiej Kurator Oświaty Teresy Misiuk oraz Rektora UMCS Stanisława Michałowskiego. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Lublin oraz Radio Lublin. Przybyły na niego delegacje nauczycieli i uczniów z 10 szkół z Lublina (SP 18, 22, 28, 38, 48), Drzewiec, Hrubieszowa (SP 1), Jastkowa, Kazimierza Dolnego (Gminny Zespół Szkół) i Zezulina. Była to świetna okazja, by wymienić się doświadczeniami, jak funkcjonuje program w różnych placówkach. Uczniowie dzielili się między sobą inspirującymi pomysłami. Całość poprowadziła Monika Sidor z Ruchu „Maitri”. Gości przywitali serdecznie dyrektor SP 28 Marek Błaszczak oraz Odpowiedzialny za lubelską wspólnotę Ruchu „Maitri” Konrad Czernichowski. Następnie, w imieniu Kurator Oświaty, głos zabrała Aleksandra Sępoch, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania Lubelskiego Kuratorium Oświaty, zapewniając, że pani kurator zawsze gorąco wspiera inicjatywy charytatywne w szkołach. Z kolei ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz miejscowej parafii Świętej Rodziny, sam wspierający w ramach „Adopcji Serca” niepełnosprawnego w Aleppo, zaprosił wszystkich do udziału w popołudniowej mszy świętej w intencji uczestników dzieła „Adopcji Serca”.
Delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie w sposób uroczysty otrzymała dokumentację i zdjęcie długo wyczekiwanego dziecka – Justine Uwimana Bazirushak z Demokratycznej Republiki Konga. Koordynatorka „Adopcji Serca” w tej szkole, Agnieszka Hałasa, nie kryła wzruszenia.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie wieloletniego udziału w programie gospodarza zjazdu, czyli SP 28, a wcześniej Gimnazjum nr 11 im. porucznika marynarki Mariana Tadeusza Mokrskiego. O udziale obu szkół w pomocy dla dzieci z Afryki opowiedziała Agnieszka Goliszek, koordynatorka akcji w szkole i współorganizatorka zjazdu. Osobistym świadectwem podzielił się katecheta Krzysztof Celiński, który również jest zaangażowany w „Adopcję” na terenie szkoły. W organizacji spotkania z ramienia szkoły pomagała im nauczycielka języka angielskiego Ilona Klocek.
Bardzo ubogacające były prezentacje adoptowanych dzieci przez uczniów z poszczególnych szkół. Każda delegacja przygotowała plakat, który trafił na wystawę na korytarzu szkolnym. Na ekranie były wyświetlane zdjęcia dzieci, o których mogliśmy się więcej dowiedzieć od ich szkolnych kolegów w Polsce. Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Zezulinie przywieźli nawet ze sobą oryginalną pięciometrową skórę węża boa. Okazało się, że koordynator „Adopcji Serca” ks. Edmund Boryca sam jeździ do Afryki i wokół siebie gromadzi pełną zapału młodzież. Wraz z nim przyjechał duszpasterz pochodzący z Nigerii, a studiujący na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, ks. Kingsley Ekeocha.
Z wielkim entuzjazmem dzieci i młodzieży spotkał się występ artystyczny oraz pokaz mody przygotowany przez grupę dziesięciorga afrykańskich studentów pochodzących z Kenii, Lesoto, Mozambiku, Ugandy i Indii. Uczą się oni po angielsku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie. Całość wyreżyserował Morgan Mburvi, młody projektant mody z Kenii i założyciel Morgan Clothline.
Po gorących oklaskach przyszedł czas na długo oczekiwany konkurs wiedzy o Afryce. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi geografii, fauny, książki „W pustyni i w puszczy” oraz filmu „Król Lew”. W kategorii dzieci młodszych (klasy IV-VI) zwyciężył Alan Flis ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie, a w kategorii młodzieży (gimnazjum oraz klasy VII-VIII) pierwsze miejsce zajął Wiktor Zawół. ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie. W sumie dziewięć osób, które otrzymało najwyższe wyniki, odebrało nagrody ufundowane przez Rektora UMCS. Wydarzenie wsparły finansowo ponadto Urząd Miasta Lublin oraz Cisowianka, która zapewniła uczestnikom wodę mineralną.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na pięć grup, które miały za zadanie przeprowadzić burzę mózgów na temat tego, jak skutecznie prowadzić „Adopcję Serca”. Padało bardzo wiele różnych pomysłów, m.in.: koncerty charytatywne, przedstawienia, kiermasz ciast, sprzedaż zabawek i rękodzieła, loterie fantowe, zbiórka pieniędzy, nakrętek. Miłe przerywniki muzyczne zapewniał zespół uczniów szkoły goszczącej zjazd pod kierownictwem Urszuli Plis. Dzieci wykonały piosenkę afrykańską oraz o Afryce.
Po południu w intencji uczestników „Adopcji Serca” została odprawiona Eucharystia, którą ks. Tadeusz Pajurek koncelebrował z asystentem kościelnym Ruchu „Maitri” w Archidiecezji Lubelskiej ks. Adamem Babem. Nauczyciele, uczniowie i członkowie Ruchu modlili się w kościele Świętej Rodziny, który 9 czerwca 1987 odwiedził św. Jan Paweł II. Po mszy przyszedł czas na wspólne zdjęcie pamiątkowe, zwiedzanie wystawy „Kameruńska codzienność” oraz obiad. Żegnając uczestników Konrad Czernichowski zachęcił przyjezdnych do odwiedzenia Lublina, np. podczas Festiwalu Nauki we wrześniu. Wszyscy uczniowie otrzymali foldery o Lublinie przygotowane przez Urząd Miasta.
Następnie wszyscy się rozjechali, a na stronach internetowych szkół uczestniczących w spotkaniu pojawiły się piękne relacje ze zjazdu. W konkursie na najlepszą relację jury w składzie Monika Sidor i Konrad Czernichowski I miejsce przyznało Szkole Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie, II miejsce ex aequo Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie oraz Gminnemu Zespołowi Szkół w Kazimierzu Dolnym, a III miejsce – Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie. Wyróżniona została także Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie.
Relację z wydarzenia przeprowadziło Radio Lublin, a organizatorów do „Poranka między Wisłą i Bugiem” zaprosiła TVP Lublin. Reportaż przygotowała również redakcja ogólnopolskiego programu TVP „Między Ziemią a Niebem”.
Kolejny zjazd planowany jest w 2021 r.

O nas w mediach

M. Kowalska, Adopcja Serca – zjazd szkół uczestniczących w programie, 14.06.2019 Radio Lublin
Poranek między Wisłą i Bugiem, 17.06.2019 (od min. 13:15) TVP Lublin
Między Ziemią a Niebem, 21.07.2019, (od min. 19:45) TVP
Dzień Adopcji Serca – ratunek dla afrykańskich dzieci bez środków do życia, 27.07.2019 eKAI
Piknik Misyjny w Posadowie, 12.07.2020 Radio Lublin
Parafia św. Józefa

Menu