Problemy afryki - szarańcza

Rys. rawpixel.com (pl.freepik.com)
Szarańcza Afryka Wschodnia zmaga się z inwazją szarańczy pustynnej. Nadmierne nagrzewanie się wód Oceanu Indyjskiego doprowadziło do rekordowych opadów, które stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju szarańczy. Miliardy owadów pustoszą uprawy w Kenii, Somalii i Etiopii, ale także w Indiach, Pakistanie i regionie Morza Czerwonego.
Przeciętny rój szarańczy, składający się z około 40 milionów owadów, może podróżować do 150 km dziennie. Największy odnotowany rój miał około 60 km długości i 40 km szerokości. Może on zniszczyć ilość żywności, wystarczającą dla 84 milionów ludzi.
Zapobiec inwazji może rozpylanie pestycydów, ale obecnie jest to zbyt kosztowne. Aplikacja E-Locusts [1] umożliwia śledzenie rojów i dostarczanie informacji na temat ich wielkości i lokalizacji. Na tej podstawie podejmuje się decyzje dotyczące rozpylania pestycydów.
Wspólne wysiłki FAO i odpowiednich ministerstw w krajach dotkniętych plagą pozwoliły do końca lipca zabić 400 miliardów owadów [2]. Pomimo to, do grudnia duża liczba osób narażona będzie na głód z powodu samej szarańczy pustynnej. Epidemia COVID-19 jeszcze pogarsza sytuację.
Podstawowe informacje przedstawione są w filmach: [3], [4], [5],
nieco dokładniej w filmach w języku angielskim: [6], [7], [8],
a szczegółowe wyjaśnienia dostępne są na stronie UJ popularyzującej naukę: [9], [10]. Przewidywania na miesiąc październik 2020 (mapa, j. ang.) [11].