MAITRI

Projekty


Wycena studni
Wycena studni w Burkina Faso

Projekty aktualne | Projekty zrealizowaneProjekt studni w Burkina Faso

Ojciec Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki pisze:
Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie... We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad 5 kilometrów...
Czytaj więcej...
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzec projekt w wysokości 3500 EUR.
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Studnia w Burkina Faso”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.

Lekarstwa w Burundi
Lekarstwa w Burundi

Projekt zakupu lekarstw dla Centrum Zdrowia Mirango (Kamenge-Bużumbura)

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego piszą:
Wśród pacjentów wielu jest takich, których nie stać na uiszczenie opłat za leczenie, szczególnie na malarię... Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zakupie kroplówek, które są niezbędne cieżko chorym na malarię oraz antybiotyków przy leczeniu zakażeń i infekcji, które stale towarzyszą, tym którzy mają słabą odporność z powodu wyniszczenia organizmu przez niedożywienie, choroby współistniejące.
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzec projekt w wysokości 3000 EUR.
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Lekarstwa w Burundi”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.

Ogrodzenie w Ugandzie
Ogrodzenie w Ugandzie

Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

Ogrodzenie ma chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem wojowników, którzy przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi.
Całkowity koszt ogrodzenia: 29060000 szylingów ugandyjskich = 7265 EUR
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzec projekt w wysokości 3500 USD.
Czytaj więcej...
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Ogrodzenie w Ugandzie”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.

Dożywianie w Esseng
Dożywianie w Kamerunie

Dożywianie uczniów Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2020/2021

Bardzo prosimy o pomoc finansową w wysokości 2000 EUR, która będzie przeznaczona na dożywianie wszystkich uczniów w zbliżającym się roku szkolnym. Część żywności: ryż, sardynki, orzeszki ziemne,olej, sól, słodycze będzie spożyta przy okazji świąt organizowanych w szkole, czy spotkaniach dzieci zrzeszonych w parafialnej grupie CopMonde. Czytaj więcej...
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Dożywianie w Esseng”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.

Ogrodzenie w Ugandzie
Dom dla Olive

Projekt budowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych w Rwandzie

Dom rodziny Olive jest w stanie grożącym zawaleniem i władze państwowe zabroniły im tam mieszkać, aktualnie znaleźli schronienie u sąsiadów... Czytaj więcej...
Koszt budowy domu wynosi 2000 EUR.
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Dom dla Olive”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.

Ogrodzenie w Ugandzie
Dom dla Géneviève

Projekt odbudowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych w Rwandzie

Rodzina Géneviève mieszkała w małym domku wybudowanym z drewna i gliny na zboczu wzgórza, ale dom przez ostatnie ulewne deszcze nie nadaje się do zamieszkania. Czytaj więcej...
Koszt budowy domu wynosi 2000 EUR.
Wpłaty na ten cel można kierować na konto lubelskiej wspólnoty Ruchu „Maitri” z dopiskiem „Dom dla Géneviève”.
Nr konta: 76 1240 2382 1111 0000 3926 0677. Dane konta: Ruch „Maitri” przy Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Lublinie.


Projekt studni w Burkina Faso

List ojca Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki:
"Bougre to wioska położona na centralnym płaskowyżu Burkina Faso, a dokładniej w departamencie Zorgho i w prowincji Ganzourgou. Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie.
W Bougre ludność stoi przed wyzwaniem związanym z dostępem do wody pitnej. We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad pięć (5) kilometrów. Ze względu na dużą liczbę osób, które przychodzą po ten cenny płyn, wiele kobiet i dzieci spędza wiele godzin przy studni przychodni. Często ze względu na to, że mają inne zadania do wykonania, wolą przynosić inną dostępną wodę niezdatną do picia, aby ugasić pragnienie.
Sytuacja dostępu do wody pogarsza się w okresie zimowym, gdy w rozlewiskach nie ma wody. Niektóre kobiety spędzają większość dnia na zdobywaniu wody. Inne wstają około 4 rano, aby zapewnić wodę.
Sytuacja staje się katastrofalna, gdy jedyna studnia nie działa, ludzie są zmuszeni do pokonywania większej liczby kilometrów, aby zaopatrzyć się w wodę z sąsiednich wiosek, a osoby starsze, aby napić się wody, polegają na hojności tych, którzy są bardziej energiczni.
W Bougre cała populacja zajmuje się rolnictwem. Pora deszczowa trwa od 3 do 4 miesięcy w roku. Jednak z powodu braku deszczu, jak w wielu krajach Sahelu, zbiory są katastrofalne, a ludność cierpi głód.
Wiele kobiet i młodych ludzi chce uprawiać rośliny pozasezonowe (ogrodnictwo) i hodować zwierzęta w porze suchej, aby zwiększyć swoje dochody, ale brak wody jest przeszkodą w realizacji ich marzeń.
Jako kapłan cierpię z powodu nędzy tych ludzi, których tak bardzo kocham. Kiedy wracam do domu na wakacje, mieszkańcy często przychodzą, aby prosić mnie o pomoc w znalezieniu rozwiązania tego problemu. Mam wolę, aby im pomóc, ale brakuje mi środków finansowych. Dlatego rozmawiałem z moim proboszczem Tomaszem Podrazikiem, polskim księdzem, który poradził mi, abym napisał do Was z prośbą o wsparcie. Dlatego przychodzę do Was i pokornie proszę o pomoc.
Projekt ten składa się z odwiertu, wieży ciśnień i paneli słonecznych.
Projekt ten nie tylko złagodzi trud kobiet, które pokonują tak wiele kilometrów w poszukiwaniu wody pitnej i pozwoli uniknąć niektórych chorób, ale także pomoże kobietom i młodym ludziom w uprawie poza sezonem i hodowli bydła w celu zwiększenia ich źródła dochodów.
Caritas Burkina posiada odpowiednie maszyny, a po zapytaniu ich, otrzymałem taką ofertę:
Sam odwiert 4,616,450 = 9,500 USD.
Prosimy Was o 3.500 USD.
Napisałem też do Młodzi Światu z prośbą o dofinansowanie.
Będziemy wdzięczni, jeśli pomożecie nam spełnić nasze marzenie. Pomoże to ludności Bougre w zdobyciu wody pitnej, a także w wykonywaniu pewnych czynności w porze suchej w celu zwiększenia dochodów.
Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, poproszę sisotrę z tej parafii o nadzorowanie projektu, ponieważ jestem daleko od domu. Do naprawy przyczyni się lokalna społeczność.
Z góry dziękuję i niech Bóg Was obficie błogosławi".
Powrót


Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

List misjonarza:
"Kaikamosing jako misyjna stacja dojazdowa jest niekorzystna ze względu na swoją lokalizację. Jest bardzo daleko od stolicy parafii i powiatu, dlatego jest społecznością zdegradowaną, pozbawioną podstawowych udogodnień, w tym szkoły podstawowej. Po drugie, graniczy z Karamoją, stąd ucierpiała ona bardziej niż inne bardziej oddalone społeczności. Nawet teraz wciąż zdarzają się przypadki, kiedy Karimojong przychodzą, aby ukraść krowy i produkty rolne. Stanowi to nadal zagrożenie dla bezpieczeństwa tego obszaru, co zahamowało jego rozwój.
Tak więc, jako duszpasterze, jedną z naszych trosk duszpasterskich jest edukacja, ponieważ wraz z wychowaniem nasza praca duszpasterska staje się łatwiejsza, bo ludzie są w stanie czytać i pisać, a zatem przesłanie jest łatwe do głoszenia, a po drugie, aby ludzie byli rozwinięci i zdolni zadbać o swoje potrzeby materialne, a co ważniejsze, aby skutecznie odpowiadać na kwestie sprawiedliwości społecznej, takie jak przymusowe małżeństwa, analfabetyzm itp. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się założyć szkołę w tej społeczności z jej zaangażowaniem. Kościół, w którym modlimy się w niedziele, jest obecnie używany w dni powszednie jako sale lekcyjne i biuro itp. W tym roku fundusz solidarności misjonarzy z Afryki dał nam dofinansowanie na trzy sale klasowe, które są już ukończone i czekają na wykorzystanie.
Kolejną ważną rzeczą, której potrzebujemy, jest ogrodzenie wokół szkoły, ponieważ jak wspomniano powyżej, Karimojong wciąż przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi. Dlatego istnieje potrzeba ogrodzenia szkoły, aby chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem. Będzie ono również chronić szkolne nieruchomości przed złodziejami, którzy przychodzą, aby ukraść. Wokół jest wielu chuliganów, którzy czasami grożą nauczycielom i ich rodzinom, a ogrodzenie zapewni im bezpieczeństwo. Szkoła dzieli ten sam teren z kościołem, więc ogrodzenie będzie również chronić kościół i posesje, a ostatecznie będzie chronić księży, katechetów i chrześcijan podczas nabożeństw i innych aktywności kościelnych.
Cele projektu:

  1. Zabezpieczyć teren pod kościół i szkołę.
  2. Zabezpieczyć życie nauczycieli i uczniów w szkole.
  3. Zapewnić życie wiernym w kościele.
  4. Zabezpieczyć własności szkoły i kościoła.
  5. Ochrona roślinności, zwłaszcza roślin, przed niszczeniem przez zwierzęta.
  6. Zwiększenie liczby zapisów do szkoły, ponieważ uczniowie będą czuli się bezpiecznie w środowisku szkolnym.
  7. Zabezpieczyć teren szkoły i kościoła przed wtargnięciem.

Zespół projektowy: kapelan szkolny, proboszcz, diakon... i brat..., dyrektor i PTA szkoły, osoby prowadzące małą wspólnotę chrześcijańską.

Całkowite koszty planowane

Pozycja Ilość Koszt jednostkowy Koszt całkowity
Ogniwa łańcucha 60 rolek 300 000 18 000 000
Kątowniki 60 25 000 1 500 000
Drut podporowy 20 rolek 70 000 1 400 000
Kamienie betonowe 4 przejazdy 250 000 1 000 000
Cement 20 worków 27 000 540 000
Drut kolczasty 20 rolek 150 000 3 000 000
Piasek 4 przejazdy 155 000 620 000
Robocizna 2 000 000
Transport 1 000 000
Razem 29 060 000

Powrót


Dożywianie uczniów Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2020/2021

Siostra zakonna odpowiedzialna za Szkołę Podstawową w Esseng pisze:
"Zwracam się z prośbą o pomoc w zakupie żywności dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko położonej na misji w Esseng, w Diecezji Doume Abong-Mbang w Kamerunie. Dożywianie będzie zorganizowane w zbliżającym się roku szkolnym 2020/2021.
Szkoła Podstawowa prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołów od ponad 20 lat. Placówka ta rozwija się i dobrze prosperuje. W ubiegłym roku pod swoją opieką miałyśmy 280 uczniów. Dzieci uczęszczające do szkoły przy naszej misji pochodzą z biednych, rozbitych przez poligamię rodzin. Dlatego też nasi podopieczni są bardzo zranieni, zaniedbani i bardzo często głodni. Pozbawione rodzicielskiej opieki, miłości i troski są pozostawione same sobie. Posiłek spożywany raz dziennie, wieczorem jest nie wystarczający. Rano, gdy zaczynają się zajęcia szkolne, dzieci są głodne, nieuważne, pasywne, a niekiedy można je spotkać śpiących na ławce szkolnej.
Od przyszłego roku szkolnego, którego otwarcie w Kamerunie jest przewidziane 5 października b.r. planujemy otworzyć szkolną świetlicę. Widzimy wielką potrzebę zorganizowania korepetycji dla uczniów mających problemy w nauce. Poprzez zajęcia prowadzone w świetlicy, chcemy też dać im możliwość wspólnej zabawy, rozwijania swoich talentów i zainteresowań. Zajęcia będą prowadzone po lekcjach, dlatego też konieczne jest zorganizowanie dożywiania dla dzieci w szkole.
Bardzo prosimy o pomoc finansową w wysokości 2000 EUR, która będzie przeznaczona na dożywianie wszystkich uczniów w zbliżającym się roku szkolnym. Część żywności: ryż, sardynki, orzeszki ziemne,olej, sól, słodycze będzie spożyta przy okazji świąt organizowanych w szkole, czy spotkaniach dzieci zrzeszonych w parafialnej grupie CopMonde.
Ufna w pozytywne rozpatrzenie mojej prośby, zapewniam wszystkich ludzi dobrej woli o wdzięczności naszych podopiecznych i ich pamięci modlitewnej.
S. odpowiedzialna za Szkołę Podstawową im. św. Jana Bosko w Esseng"
Powrót


Projekt budowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych w Rwandzie

Siostra zakonna odpowiedzialna za Adopcję Serca pisze:
"Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w budowie domu dla Olive...
Dom rodziny Olive, która mieszka z Mamą i dwójką rodzeństwa (ojciec nie żyje), jest w stanie grożącym zawaleniem i władze państwowe zabroniły im tam mieszkać, aktualnie znaleźli schronienie u sąsiadów. Wiele rodzin, w tym matek samotnie wychowujących dzieci, znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, którą pogarsza jeszcze pandemia koronawirusa Covid-19. Podstawowe artykuły żywnościowe drożeją, ludzie nie mają pracy i brakuje im pieniędzy, aby móc wyżywić rodzinę. Na początku maja były obfite opady deszczu, które powodowały podtopienia wielu upraw i domów. Jednym słowem, sytuacja bez wyjścia, jeśli ktoś nie pospieszy im z pomocą.
Bez Waszego, Kochani Ofiarodawcy, wsparcia rodzina Olive nie ma żadnych szans na posiadanie własnego domu, gdzie mogą być po prostu u siebie. Nie mają też środków, aby płacić na wynajem domu i mieć dach nad głową.
Koszt budowy domu wynosi 2000 EUR.
W imieniu tej rodziny i swoim własnym, dziękuję za każdy życzliwy gest dający nadzieję tym, którzy przechodzą przez ciężkie doświadczenie. Dobro dzielone pomnaża się i ubogaca obie strony.
Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi."
PowrótProjekt odbudowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych w Rwandzie

Siostra zakonna odpowiedzialna za Adopcję Serca pisze:
"Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w odbudowie domu dla Géneviève...Obfite opady deszczu, które na początku maja br. przybrały na intensywności spowodowały w Rwandzie ogromne szkody. Na skutek osunięć ziemi ze wzgórz, jak również rozlewających się rzek w dolinach rzecznych zginęło ponad 70 osób, zniknęły z powierzchni ziemi niektóre domy, inne zostały uszkodzone częściowo, a ludzie pozbawieni dachu na głową. Taki też los spotkał kilka rodzin z naszego programu Adopcja Serca na odległość. Jedną z nich jest rodzina Géneviève, która mieszka z Mamą i dwójką rodzeństwa, ojciec nie żyje.
Rodzina Géneviève mieszkała w małym domku wybudowanym z drewna i gliny na zboczu wzgórza, ale dom przez ostatnie ulewne deszcze nie nadaje się do zamieszkania. Zamieszkali tymczasowo u innej rodziny i oczekują pomocy, aby mogli powrócić do siebie. Własnym nakładem nie mogą tego zrobić, bo jeśli mają jakieś pieniądze, to na wyżywienie rodziny, które i tak są niewystarczające.
Bez Waszego, Kochani Ofiarodawcy, wsparcia rodzina ta nie ma żadnych szans na posiadanie własnego domu, gdzie mogą być po prostu u siebie.
Koszt budowy domu wynosi 2000 EUR.
W imieniu tej rodziny i swoim własnym, dziękuję za każdy życzliwy gest dający nadzieję tym, którzy przechodzą przez ciężkie doświadczenie. Dobro dzielone pomnaża się i ubogaca obie strony.
Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi."
Powrót

Ogrodzenie w Ugandzie

Menu: