MAITRI

LUBELSKA WSPÓLNOTA RUCHU SOLIDARNOŚCI


Z UBOGIMI TRZECIEGO ŚWIATA "MAITRI" w 2020 r.

Rok 2020

5.12 Konferencja pierwszosobotnia Naszego Duszpasterza o godz. 20.00 - nagranie: [1].

27.11 Przyjęliśmy projekt: Studnia w Burkina Faso.

Wioska potrzebuje wody

25.11 Przyjęliśmy projekt: Lekarstwa w Burundi.

15.11 IV Światowy Dzień Ubogich - orędzie Papieża Franciszka [1].

14.11 Prośba siostry Heleny o modlitwę za Etiopię.

7.11 Konferencja pierwszosobotnia Naszego Duszpasterza o godz. 20.00 [1].

6.11 Nominacja księdza Andrzeja Szuleja na asystenta kościelnego Ruchu Maitri w Lublinie.

1.11 Wszystkich Świętych: Litania po francusku [1].

Niedziela 18.10 Światowy Dzień Misyjny - Orędzie Papieża Franciszka [1].
List Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego na Niedzielę Misyjną [2].

15.10 Orzymaliśmy podziękowanie za pomoc finansową na projekt studni i doposażenia.

3.10 godz. 20 - Spotkanie pierwszosobotnie z Duszpasterzem Krajowym z Parafii Świętego Michała Archanioła w Mieścisku: nagranie i tekst [1].

Niedziela 27.09 w TVP1 był 3. odcinek "Misji na Wzgórzach", dotyczący misji w Rwandzie.
Polacy stanowią najliczniejszą grupę pielgrzymów zagranicznych w Kibeho. Jeden z pielgrzymów podróżował 11 miesięcy pieszo z Polski, aby tam dotrzeć. W Kibeho znajduje się Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój.
Za tydzień nadany będzie kolejny odcinek "Misji na Wzgórzach" w TVP1 o godz. 12.50.

Niedziela 20.09 w TVP1 prezentowany był 2. odcinek "Misji na Wzgórzach", poświęcony m.in. Kibeho.
W pierwszym odcinku Ks. Leszek Jan Czeluśniak ze Zgromadzenia Księży Marianów opowiadał o swojej 30-letniej pracy misjonarza. Od roku 2002 sprawuje posługę w Rwandzie w Kibeho, gdzie Księża Marianie wybudowali Centrum Formacji Maryjnej [1]. W Nyakinamie Księża starają się wykończyć kościół dzięki pomocy Amerykanów. Odbudowali również przedszkole, dostarczają sprzęt sportowy do szkoły. W Ruhengeri działa Dom Formacji [2].

15.09 - Przyjęliśmy nowy projekt: Budowa ogrodzenia terenu szkoły i kościoła w Ugandzie.

5 września w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Adopcji Serca.
Adopcja Serca jest szansą dla ubogich dzieci z Krajów Trzeciego Świata na uzyskanie edukacji. Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego Ruchu i Adopcji Serca, jej zasadami, projektami wspierającymi. Może będzie to okazją do jakiejś formy pomocy.
List z Aleppo na Dzień Adopcji Serca.
W dniu tym wspominamy Świętą Matkę Teresę [1] z Kalkuty, patronkę naszego Ruchu. Polecamy film na Youtube o Świętej Matce Teresie, zawierający oryginalne nagrania [2].
O godzinie 20, nasz Duszpasterz ks. Andrzej Panasiuk poprowadził konferencję, będącą kontynuacją rekolekcji. Wspomniał o swoim spotkaniu ze Świętą Matką Teresą, kiedy był w Warszawie w Domu Sióstr Misjonarek. Zapytał się jej, co ma powiedzieć młodym na rekolekcjach, które zaraz miał poprowadzić. A ona odparła bez wahania:
Kochajcie się i bądźcie święci, bo Bóg Was kocha, a On jest Święty. I bądźcie pokorni, bo tak staniecie się świętymi.

Okres wakacji może być okazją do lektury lub zapoznania się z innymi kulturami.
Czy znasz teksty modlitw w innych językach? "Ojcze Nasz" w języku swahili: [1],
w wykonaniu [2] chóru dziecięcego z Dar es Saalam:
Baba yetu, yetu uliye
Mbinguni yetu, yetu, amina
Baba yetu, yetu, uliye
Jina lako litukuzwe...
Film ilustrujący, co oznacza w praktyce ta modlitwa: [3] 100 Voices Of Gospel,

Czy chcesz wiedzieć, jak pracują misjonarze w Afryce? Właśnie ukazała się książka "Posyłam Was: wspomnienia z pracy misyjnej w Burundi i Rwandzie" - recenzja.
Informacje na temat polskich misji [1] możesz znaleźć na stronie Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce, informacje o misjach w Afryce na stronie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich [2].

16.08 - Dzień Solidarności z mieszkańcami Bejrutu [1]. Wybuch [2] i zniszczenia [3] po eksplozji widziane z drona. Można by zapytać, jak mogło do tego dojść? A co zrobiono z bronią chemiczną w Bałtyku (zobacz np. [4] lub [5])?
Biblijne Tyr i Sydon leżą na terenie dzisiejszego Libanu, Sydon leży 40 km na południe od Bejrutu [6].

15.08 – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny [1]
Matka Boża jest Matką Kościoła. Po Wniebowzięciu Maryja stale wspiera wyznawców Chrystusa. To do niej uciekamy się „Pod Twoją Obronę” od dwóch tysięcy lat. Ukazywała się i upominała nas wielokrotnie [2], m.in. w: Guadelupe (1531), Laus (1664), La Salette (1846), Lourdes (1858), Gietrzwałdzie (1877), Fatimie (1917), Medjugorie (od 1981), Akita (1975-1981) i Kibeho (1981-1989).
100 najważniejszych objawień opisanych jest w wydawnictwie albumowym:
Świat Maryjnych Objawień / Wincenty Łaszewski. - Wyd. 3 popr. i uzup. - Poznań : Wydawnictwo Pallotinum, cop. 2020.
W Laus [3] ukazała się pasterce, niewyksztaconej Benedykcie, która obdarzona łaskami, napominała duchownych. Benedykta pouczała tych, którzy nie mieli grzechów śmiertelnych, aby nie przystępowali do Komunii bez zrobienia rachunku sumienia, uwzględniającego nie tylko Dekalog, ale także Osiem Błogosławieństw Bożych [4]. Poleciła czynić żal za grzechy przed przystąpieniem do Komunii Świętej, nawet jeśli zawiniło się w  najmniejszej rzeczy.
W Akito Matka Boża wybrała prostą zakonnicę Agnieszkę, której przekazała przerażające słowa [5]: Powiedziałam ci już, że jeżeli ludzie nie zaczną pokutować i nie poprawią się, Ojciec ześle na ludzkość straszliwą karę. Będzie to kara większa niż potop, nieporównywalna z niczym, co widział świat. Ogień spadnie z nieba i unicestwi większą część ludzkości, dobrych na równi ze złymi, nie oszczędzając ani kapłanów, ani wiernych. Ci, co ocaleją, będą czuć się tak samotni, że będą zazdrościć umarłym. Jedyną bronią, jaka wam pozostanie, to Różaniec i Znak pozostawiony przez Mego Syna. Codziennie odmawiajcie różańcowe modlitwy.
Objawienia we Włoszech w latach 2016-2018, nie uznane jeszcze przez Kościół, zostały spisane w książce:
W drodze z Maryją : objawienia w Trevignano Romano i mistyczka Gisella Cardia / Ferdinando Carignani. - Kraków : Wydawnictwo Esprit, cop. 2020.

6.08 i 8.08 - 75 rocznica zrzucenia bomb na Hiroshimę i Nagasaki.
Fukahori Shigemi miał 14 lat w czasie zbombardowania Nagasaki i stracił 4 rodzeństwa. Jest katolikiem, spotkał Papieża Franciszka podczas jego wizyty w Nagasaki w zeszłym roku. Mówi:
"Ten rok naznaczony jest 75 rocznicą zrzucenia bomb, i hibakusha (ocalali z wybuchu bomby atomowej) odchodzą jeden za drugim. Jestem zdeterminowany, aby nadal walczyć o to, by Nagasaki było ostatnim miejscem, które ucierpiało z powodu bomby atomowej, mając w sercu przesłanie Papieża, że musimy zlikwidować broń atomową" [1].
"Uczmy się od drzew, jak przetrwać" - mówi współzałożycielka Green Legacy Hiroshima [2]. Organizacja ta planuje zasadzić w miejscach katastrof naturalnych sadzonki drzew, pochodzące od świadków wybuchu - drzew rosnących 1,5 kilometra od epicentrum w Hiroshimie. Na gruzach Hiroshimy, gdzie wszystko było spalone, szare i martwe, te drzewa wypuściły pączki, dając mieszkańcom nadzieję, że oni też mogą przetrwać.
"Drzewa te przekazują nam wiadomość, że my jako ludzie mamy siłę do odrodzenia i przeżycia".

Co chce nam przekazać Matka Boża z Kibeho? - na podstawie filmu nadanego 2.08.
"Nawróćcie się, kiedy jeszcze jest czas. Obudźcie się. Wstańcie. Obmyjcie się i rozejrzyjcie uważnie. Musicie oddać się modlitwie. Musicie rozwinąć w sobie cnoty miłości, oddania i pokory. Inaczej zginiecie”.

W dniach 31.07-2.08 mieliśmy możliwość udziału w rekolekcjach prowadzonych przez Naszego Duszpasterza ks. Andrzeja Panasiuka na temat: "Idźcie i głoście...
Nagrania [1] | Program [2] | Notatki z konferencji

Piknik w Posadowie

W niedzielę 12.07 odbył się VI Rodzinny Sportowy Piknik [1] z myślą o misjonarzach w Grodzie Posadów. W Radiu Lublin [2] przedstawiliśmy zrealizowane już dzięki zbiórkom i obecne projekty pomocy. Na stoisku informowaliśmy o Adopcji Serca i oferowaliśmy zakup pamiątek afrykańskich. Na Pikniku Misyjnym z dobrowolnych datków oraz ze sprzedaży pamiątek misyjnych zebraliśmy 450 zł.
Galeria zdjęć Radia Lublin [3] | Nasza galeria zdjęć | Refleksja odpowiedzialnej za stronę internetową.

Informator Lubelski 2020, którego fragmenty są dostępne w wersji elektronicznej, został wysłany do Rodziców Adopcyjnych.

7.07 - Przyjęliśmy nowy projekt: Budowa studni w Tanzanii.

Powitanie nowego proboszcza Msza z udziałem biskupa Baba

W niedzielę 5.07 w parafii świętego Józefa przywitaliśmy nowego proboszcza księdza Andrzeja Szuleja na mszy o godz. 19. Proboszcz prosił nas o modlitwę, szczególnie o modlitwę za misje.

29.06 - Nasz opiekun duchowy ks. dr Adam Bab [1] został wyświęcony na biskupa. Biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 22 maja w 21. rocznicę święceń kapłańskich. Dostępna była bezpośrednia transmisja [2]. Nominatowi dziękujemy za opiekę duchową nad nami i za otrzymane dobro. Zapewniamy o naszej modlitwie.

Od 21 czerwca obowiązują kolejne sankcje amerykańskie [1] dla Syrii.
W Syrii podgłębia się kryzys głodowy, szaleje inflacja. Z powodu niepewności jutra, braku podstawowych towarów czy najprostszych leków rośnie liczba samobójstw. Izolacja w czasie pandemii koronawirusa ograniczyła życie wspólnotowe, które teraz nieśmiało się ożywia. Wspólnota chrześcijańska w Aleppo wymaga wsparcia.

19.06 - Wpłynął nowy projekt Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Lubumbashi w Republice Demokratycznej Konga. Analizujemy możliwość wsparcia.

W czasie ograniczeń związanych z pandemią wiele klasztorów w Polsce straciło swoje źródła dochodów (tace, prowadzenie domów rekolekcyjnych, wynajem części klasztorów). W trudnej sytuacji znalazł się np. klasztor Ojców Dominikanów w Lublinie [1].

12.06 “Według mnie nadeszła nowa era Internetu w Kościele” [1] - ks. dr hab. Józef Kloch, medioznawca z UKSW i były rzecznik KEP.

5.06 - W skład Komisji synodalnej [1] Misje odnawiają Kościół, której przewodniczącym jest ks. dr Wojciech Rebeta, nasz poprzedni opiekun duchowy, wszedł Konrad Czernichowski. III Synod Archidiecezji Lubelskiej, rozpoczyna się w tym roku i potrwa trzy lata.

Monika Sidor została wybrana wiceprzewodniczącą Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Lubelskiej.

O tragicznej sytuacji w Afryce, dokniętej nie tylko koronawirusem i szarańczą, ale i powodziami pisze w Niedzieli [1] i na witrynie [2] Wojciech Zięba ze wspólnoty poznańskiej Maitri.

18.05 - 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła Wielkiego. Nagranie "Barki" [1] z wprowadzeniem wspólnoty franciszkańskiej z Morogoro.

Sprawozdanie z rekolekcji w Sulejówku w dniach 6-8.03.2020

W piątek 6 marca 2020 r. rozpoczęliśmy wielkopostne spotkanie Maitri w Sulejówku pt. "... dotykać z wiarą Ciała Chrystusa w osobach cierpiących...". Do Domu Rekolekcyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego przyjechali maitrowcy ze wspólnoty białostockiej, lubelskiej, warszawskiej, ale także z Bytomia i Gdańska. W szczytowym momencie (czyli w sobotę) było nas 30 osób.

czytaj więcej...

Nagrania z rekolekcji 2016-2020

Menu: