LUBELSKA WSPÓLNOTA RUCHU SOLIDARNOŚCI

Z UBOGIMI TRZECIEGO ŚWIATA "MAITRI" w 2023 r.

Rok 2023

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie ponownie gościł Modeste Habiyaremye, tym razem wystąpił przed dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami najstarszych klas, opowiadał o Ruchu "Maitri" i Adopcji Serca w Rwandzie.

3 listopada w Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie gościł Modeste Habiyaremye z Rwandy, studiujący biologię molekularną na UMCS-ie. Spotkał się z uczniami klas 3,5,6. Przedstawił ciekawą prezentację na temat flory i fauny swojego kraju i kontynentu.

W listopadzie w IX LO w Lublinie była prezentowana wystawa „Kameruńska codzienność” autorstwa Konrada Czernichowskiego.

21 września Konrad Czernichowski odwiedził szkołę w Dębicy, która od lat uczestniczy w Adopcji Serca. Ze strony internetowej szkoły: „21 września gości- liśmy w naszej szkole dra Konrada Czernichowskiego, nauczyciela akademickiego lubelskiego UMCSu oraz Jordan University College w Morogoro w Tanzanii. Gościa powitał wicedyrektor pan Tomasz Kozioł zachęcając młodzież i nauczycieli do wysłuchania wykładu pt. „Problemy społeczno-ekonomiczne Afryki, Kamerunu i Tanzanii” oraz Adopcja serca jako wsparcie osoby najuboższej - ratowanie sierot od śmierci i głodu. Ukazując istotę Adopcji Serca przybliżył też Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri”, w którym współpracuje charytatywnie od lat z koordynatorką spotkania dr Małgorzatą Gawle-Wiernasz. Zachęcił też młodzież do studiowania w lubelskiej uczelni UMCS”.

W dniu 16 września wzięliśmy udział w Pierwszym Forum Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Lubelskiej [1]. Obecnych było 95 osób z 25 organizacji:

Forum rozpoczęło się od rejestracji uczestników (recepcję prowadził Ruch „Maitri”). Następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Uczestników zgromadzonych w kościele powitał w imieniu gospodarza ks. prał. – b. proboszcz Józef Dziduch, który podkreślił historyczny wymiar tego wydarzenie (pierwsze forum).
Następnie uczestnicy forum po Mszy św. i wspólnym zdjęciu, udali się do sali konferencyjnej na wysłuchanie dwóch wykładów dt. kryterium eklezjalności wspólnot katolickich (abp. Stanisław Budzik) oraz świadectwo uczestniczenia we wspólnocie (Halina Duda).

Forum Ruchów

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny z udziałem ks. Michała Zybały oraz Haliny Dudy prowadzony przez przewodniczącego Rady Radosławę Brzózkę. Ze względu na ograniczony czas uczestnicy mogli zadać tylko dwa pytania. Ważnym głosem w dyskusji była wypowiedź ks. Krzysztofa Stola, który podkreślił, jak ważna jest modlitwa połączona z postem w różnym wymiarze.
Po przerwie kawowej, przygotowanej przez Legion Maryi, odbyła się praca w sześciu grupach dyskusyjnych. Tematem głównym była „Rola świeckich w Kościele”.

Forum Ruchów

15 września Konrad Czernichowski gościł w IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie w klasie, która zdecydowała się wziąć udział w „Adopcji Serca” i będzie pomagać koledze z Demokratycznej Republiki Konga.

Jarmark rozmaitości w SP nr 28

W dniu 3 czerwca lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" i studenci UMCS z krajów afrykańskich brali udział w "Jarmarku rozmaitości przy Radości", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 28.

Nyakinama

Studenci tańczyli i wciągnęli do wspólnej zabawy uczniów ze szkoły. Można było również zapoznać się z podstawowymi słowami w języku swahili.

Spotkanie rodziców nowych dzieci adopcyjnych

19 maja w Nyakinamie w Rwandzie odbyło się spotkanie rodziców dzieci adopcyjnych przyjętych do Adopcji Serca. Wyjaśniono im, czym jest Ruch "Maitri" i jakie są zasady adopcji. Rodzice dziękują rodzicom adopcyjnym za ich pomoc.

Nyakinama

Każde dziecko otrzymało 10 kg fasoli, 10 kg mąki kukurydzianej, mydło do prania i balsam do ciała.

Rekolekcje Ruchu "Maitri" w Gnieźnie

Gniezno - grób świętego Wojciecha
Grób świętego Wojciecha, patrona Polski

W dniach 28.04 - 2.05 w miejscu bogatym w historię Kościoła i Polski wzięliśmy udział w rekolekcjach "Weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii" 2 Tym 1,8.
Pierwszego maja uczestniczyliśmy w eucharystii w Bazylice Prymasowskiej pw. NMP.
Interesujące podsumowanie rekolekcji przekazała Główna Odpowiedzialna Ruchu "Maitri".

Gniezno
Wspólne zdjęcie w Bazylice
Gniezno

Kliknij, aby posłuchać międzynarodowego chóru.
Zachęcamy do zapoznania się z konferencjami i homiliami duszpasterza Ruchu na stronie http://maitri-duszpasterz.pl/.

Wizyta studentów tanzańskich w parafii w Parznie

Świadectwo w Parznie

23 kwietnia studenci tanzańscy Josephat i Elias wraz z Konradem Czernichowskim głosili świadectwo w parafii w Parznie. Zebrali też 4200 PLN na rozbudowę szkoły na Zanzibarze, której budowa była jednym z naszych wspieranych projektów.
Przedstawili również swój kraj uczniom w Szkole Podstawowej im. W. Malczewskiej w Parznie.

Otrzymaliśmy raport Adopcji Serca w Nyakinamie w Rwandzie.

16.02

Napłynęła prośba o wsparcie finansowe z Ntamungengi w Republice Demokratycznej Konga, gdzie od roku trwają działania wojenne.

Spotkanie opłatkowe 14.01.2023

Spotkanie opłatkowe 2023

Spotkanie było okazją do podsumowania roku 2022.