Pochodzenie tego święta jest sięga XIV wieku w katolickiej wówczas Wielkiej Brytanii, gdzie 14 lutego Walentynki obchodzone były jako święto zakochanych.
Wierzono, że ptaki wybrały ten dzień, aby dobrać się w pary. Ze świata anglosaskiego, święto to rozprzestrzeniło się w ostatnim czasie po świecie.
We Francji kwiaciarnie osiągają w czasie Walentynek takie same obroty jak zwykle w ciągu tygodnia. Róża stanowi 80% sprzedaży.
Walentynki stały się popularne także w Indiach i Pakistanie, wywołując wrogość ze strony niektórych grup przeciwnych zachodnim wpływom.
W Chinach od lat 80-tych Walentynki 14 lutego cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży, co sprzyja różnorodnym działaniom komercyjnym.
W Japonii producenci czekolady wprowadzili Walentynki pod koniec lat 50. XX wieku. Jest to święto handlowe, podczas którego kobiety ofiarowują czekoladki mężczyznom;
nie tylko ukochanej osobie, ale także z grzeczności swoim kolegom z pracy, szefowi lub rodzinie.
Mężczyźni, którzy otrzymali upominek, mają okazję zrewanżować się ofiarując kobietom prezent w biały dzień 14 marca. Kobiety otrzymują białą czekoladę,
biżuterię lub bieliznę (w kolorze białym). Brak prezentu w rewanżu należy traktować jako znak jednostronnej miłości.
W Algierii bardziej popularne wśród młodych ludzi są Walentynki (Aid El houb) obchodzone 14 lutego. W tym dniu pary ofiarowują sobie róże i czekoladę, rzadziej inne prezenty.
W szkołach uczniowie ofiarowują róże swoim nauczycielkom.
W Libanie w tym dniu zakochani ofiarowują sobie czekoladki, ciasta, róże i inne prezenty symbolizujące miłość. Licea i uczelnie organizują czerwony dzień, podczas którego
uczniowie ubierają się na czerwono zamiast tradycyjnych mundurków szkolnych. Organizuje się sprzedaż ciast, czekolady.
W Tunezji bardzo popularne są walentynki zwane Aïd el hob („święto miłości”); pary wykorzystują ten dzień, aby ofiarować sobie nawzajem prezenty i zorganizować romantyczne
wyjścia lub indywidualne posiłki.
W Katalonii obchodzi się 23 kwietnia Sant Jordi, dzień w którym mężczyźni oferują różę kobietom, a kobiety książkę mężczyznom.
W Brazylii nie obchodzi się walentynek, ale o dia dos namorados (dzień zakochanych) 12 czerwca.
W wielu hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Boliwia, Kolumbia i Peru, święto to nazywane jest día del amor y amistad („dzień miłości i przyjaźni”).
W Boliwii święto ma miejsce 21 września, to jest na początku wiosny na półkuli południowej.
W Iranie Sepandarmazgan lub Esfandegan to święto, na którym ludzie wyrażają miłość do swoich matek i żon, a także święto ziemi.
W Izraelu Tou Beav - dzień, którego znaczenie może być bliższe Walentynkom - jest obchodzony w lipcu lub sierpniu (data gregoriańska zmieniająca się zgodnie z kalendarzem
hebrajskim).