Afryka Zachodnia Francuskojęzyczna

Geografia: Afryka Zachodnia rozciąga się od Nigerii do wybrzeży Senegalu nad Atlantykiem i liczy osiem krajów francuskojęzycznych: Nigeria, Ghana, Gambia, Sierra Leone i Liberia i 2 kraje, w których mówi się językiem portugalskim: Wyspy Zielonego Przylądka i Gwinea-Bissau.
Występują tu dwie wielkie strefy klimatyczne:
1. równikowa na południu: z klimatem ciepłym i wilgotnym, obfitymi deszczami i lasami;
2. strefa Sahelu na północy z sawannami, stepami i pustyniami.
Najważniejsze rzeki to: Niger, Gambia i Senegal.
Historia: Pierwsze znane państwo na terenie od obecnego Nigru do Mauretanii to cesarstwo Ghany, które pojawiło się około IV wieku. Po upadku cesarstwa w XII wieku powstały liczne królestwa, takie jak Mali czy Songhai. Cesarstwo Mali zostało utworzone przez wojownika Soundiata Keita. Organizował swoją administrację i prowadził liczne wojny. Począwszy od XVI wieku wszystkie te królestwa popadały w ruinę, do czego przyczyniły się spory sukcesyjne, handel niewolnikami i przybycie Europejczyków.
W XV wieku portugalscy żeglarze odkryli ten obszar wybrzeża Afryki i zorganizowali targi niewolników w portach. W roku 1885 państwa kolonialne podzieliły Afrykę na Kongresie Berlińskim. Większa część Afryki Zachodniej przypadła Francji i Anglii. Państwa te zniosły niewolnictwo i rozpoczęły kolonizację. Około roku 1900 wprowadziły własną administrację i rozpoczęły eksploatację surowców mineralnych. Dekolonizacja rozpoczęła się w roku 1958.
Polityka: Wszystkie kraje francuskojęzyczne w Afryce Zachodniej są republikami. Począwszy od 1990 roku wprowadziły wielopartyjność.
Ekonomia: Gospodarka opiera się na rolnictwie (kakao, kawa, palma olejowa, bawełna) i eksploatacji surowców naturalnych (boksyt, gaz naturalny, mangan, złoto itd.). W najlepszym położeniu gospodarczym jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Państwa te należą do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Jednostką monetarną na tym obszarze jest frank CFA (XOF, XAF), używany na terenie 14 państw: Benin, Burkina Faso, Czad, Gabon, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.
Języki: Występują tu języki z grupy nigero-kongijskiej, to znaczy języki Sahelu zmieszane z językami bantu, np. bambara, peul, diula, more, akan, fon, joruba, malinke, wolof i języki pochodzenia nilo-saharyjskiego: głównie tuareg i hausa.
Religie: Ludność tych obszarów często praktykuje synkretyzm, dorzucając do chrześcijaństwa lub islamu praktyki przodków. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej w mieście Jamusukro znajduje się bazylika będąca kopią Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.

Opracowąła A.D. na podstawie:
[1] Civilisation progressive de la francophonie / Jackson Noutchié Njiké. - Paris : CLE International, 2003, wikipedia
zob. też Gospodarka krajów misyjnych.
[1] Misjonarz zamordowany w Burkina Faso, filmy na Youtube:
[2] Burkina Faso : dać nadzieję
[3] Burkinabé Domesticity (ang.)
[4] Geography now! Burkina Faso (ang.)
[5] 10 things about Burkina Faso (ang.)
[6] Ivory Coast (ang.)
[7] Africa Geography Song - West Africa