MAITRI

Projekty zrealizowane


Projekty zrealizowane | Projekty aktualneProjekt studni w Burkina Faso

Ojciec Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki pisze:
Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie... We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad 5 kilometrów...
Czytaj więcej i dalsze zdjęcia...
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzeć projekt w wysokości 3500 EUR.
Powrót

Po wodę
Wyprawa po wodę


Projekt zakupu lekarstw dla Centrum Zdrowia Mirango (Kamenge-Bużumbura)

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego piszą:
Wśród pacjentów wielu jest takich, których nie stać na uiszczenie opłat za leczenie, szczególnie na malarię... Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zakupie kroplówek, które są niezbędne cieżko chorym na malarię oraz antybiotyków przy leczeniu zakażeń i infekcji, które stale towarzyszą, tym którzy mają słabą odporność z powodu wyniszczenia organizmu przez niedożywienie, choroby współistniejące.
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzeć projekt w wysokości 3000 EUR.
Powrót

Lekarstwa w Burundi
Lekarstwa w Burundi


Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

Ogrodzenie ma chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem wojowników, którzy przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi.
Całkowity koszt ogrodzenia: 29060000 szylingów ugandyjskich = 7265 EUR
Lubelska wspólnota Ruchu "Maitri" zadecydowała wesprzeć projekt w wysokości 3500 USD.
Czytaj więcej...
Powrót

Ogrodzenie w Ugandzie
Ogrodzenie w Ugandzie


Misje w Essengu

Przekazaliśmy 2000 EUR na dożywianie w Katolickim Ośrodku Zdrowia i 3000 EUR na budowę ogrodzenia wokół szkoły.
Podziękowanie z Essengu za pomoc w budowie ogrodzenia - 1.02.2021
Podziękowanie z Essengu za pomoc w dożywianiu, strona 2 - 27.01.2021

Szkoła w Essengu Ogrodzenie w Essengu Powrót

Dożywianie w Essengu
Dożywianie w Essengu
Ogrodzenie w Essengu
Ogrodzenie w Essengu


Budowa studni w Tanzanii

Nowa wspólnota Prowincji Św. Franciszka w Afryce Środkowo-Wschodniej w Morogoro planuje wydrążenie studni głębinowej. Jest już plan budowy i plan zagospodarowania ziemi.
Projekt ma charakter charytatywny, gdyż wspólnota będzie pomagać w dystrybucji wody dla najbiedniejszych, która często nie jest wystarczająca szczególnie w porze suchej. Koszty obejmują również zakup pompy i jednego zbiornika na 5000 litrów.

Projekt został zrealizowany. Przekazaliśmy 6200 USD.
Podziękowanie za pomoc finansową na projekt studni i doposażenia - 13.10.2020.

Studnia w Morogoro Studnia w Morogoro Powrót

Studnia w Morogoro
Studnia w Morogoro

Studnia w Morogoro


Opieka medyczna i żywnościowa dla Centrum Zdrowia Mama wa Mapendo de Taba Congo w Lubumbashi

Celem projektu jest objęcie podstawową opieką zdrowotną osób biednych w Centrum Zdrowia Mama wa Mapendo w dzielnicy Taba Congo na przedmieściach Lubumbashi, gdyż obecnie wiele osób umiera z braku pomocy medycznej czy żywnościowej.
Centrum to zostało utworzone w 1997 roku przez Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, aby zapewnić opiekę medyczną dla ubogiej ludności. Finansowane było z opłat kosztów medycznych dokonywanych przez pacjentów i ze wsparcia udzielanego przez kongregację. Obecnie ludność nie może otrzymywać opieki medycznej z powodu izolacji narzuconej w związku z koronawirusem.
Centrum oferuje różne usługi: przychodnię, laboratorium, aptekę, przedszkole, blok operacyjny i aktywności lecznicze, zapobiegawcze (szczepienia, wykrywanie HIV/AIDS czy innych chorób przenoszonych drogą płciową) i promocyjne. Liczy 19 osób.
Siostry Franciszkanki piszą: “Od początku pandemii, a zwłaszcza izolacji, która spowodowała zamknięcie wielu aktywności i dotknęła wiele rodzin, które żyły z drobnych prac codziennych, kryzys odczuwa się silnie w centrum, gdzie liczba pacjentów jedynie wzrasta, zwłaszcza w przychodniach i na porodówce. Dzieci zaczynają nawet być niedożywione. Nie wszyscy mają możliwość opłacenia usług otrzymywanych w centrum, przez co centrum coraz bardziej doznaje niedoboru zaopatrzenia w wiele leków pierwszej potrzeby z braku środków.
Jest prawdą, że w Lubumbashi nie ma jeszcze wielu przypadków koronawirusa, ale jego konsekwencje silnie dotknęły ludność.
Dlatego też prosimy o Waszą pomoc na zakup lekarstw, materiałów i żywności, zwłaszcza pierwszej potrzeby, aby pomóc ludności w szczególnym czasie kryzysu sanitarnego.

Liczba beneficjentów projektu: 300 osób: kobiety, dzieci i osoby starsze.
W przyszłości kongregacja planuje, z pomocą partnerów zapewniających traktor, wynająć posiadaną ziemię uprawną do uprawy np. kukurydzy, manioku, fasoli, słodkich batatów...

Lubelska wspólnota Ruchu „Maitri” wsparła projekt kwotą 2000 EUR.
PowrótProjekt odbudowy domu dla jednego z dzieci adopcyjnych

Obfite opady deszczu, które na początku maja br. przybrały na intensywności spowodowały w Rwandzie ogromne szkody. Na skutek osunięć ziemi ze wzgórz, jak również rozlewających się rzek w dolinach rzecznych zginęło ponad 70 osób, zniknęły z powierzchni ziemi niektóre domy, inne zostały uszkodzone częściowo, a ludzie pozbawieni dachu nad głową.
Rodzina dziecka z programu Adopcji Serca na odległość mieszkała w dolinie rzeki, w małym domku wybudowanym z drewna i gliny bez solidnego fundamentu. Ostatnia powódź zmiotła domek z powierzchni ziemi. Rodzina zamieszkała czasowo w pobliskiej szkole podstawowej, ponieważ z powodu koronawirusa szkoła zamknięta jest do września 2020 r.
Dodatkowym problemem, z którym muszą się zmierzyć rodziny poszkodowane w wyniku powodzi, jest wydany przez władze administracyjne zakaz budowy domów w tym samym miejscu, aby nie narazić ludzi na podobne tragedie w przyszłości. Jeśli ktoś miał tylko tę jedną działkę, na której miał dom, to musi szukać i kupić nowy teren w miejscu bezpiecznym, co stanowi ogromny problem.
Konieczny jest zakup działki i odbudowa domu dla dziecka adopcyjnego.

Projekt został zrealizowany. Przekazaliśmy 2800 EUR.
PowrótSzczegółowe wyjaśnienia

Projekt studni w Burkina Faso

List ojca Jean Baptiste ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki:
"Bougre to wioska położona na centralnym płaskowyżu Burkina Faso, a dokładniej w departamencie Zorgho i w prowincji Ganzourgou. Bougre liczy około 985 mieszkańców, z których większość to rolnicy. Ponadto ponad połowa populacji jest biedna i żyje poniżej jednego (1) dolara dziennie.
W Bougre ludność stoi przed wyzwaniem związanym z dostępem do wody pitnej. We wsi jest tylko jedna studnia, studnia przychodni. Aby zdobyć wodę pitną do przetrwania, niektóre kobiety pokonują ponad pięć (5) kilometrów. Ze względu na dużą liczbę osób, które przychodzą po ten cenny płyn, wiele kobiet i dzieci spędza wiele godzin przy studni przychodni. Często ze względu na to, że mają inne zadania do wykonania, wolą przynosić inną dostępną wodę niezdatną do picia, aby ugasić pragnienie.
Sytuacja dostępu do wody pogarsza się w okresie zimowym, gdy w rozlewiskach nie ma wody. Niektóre kobiety spędzają większość dnia na zdobywaniu wody. Inne wstają około 4 rano, aby zapewnić wodę.
Sytuacja staje się katastrofalna, gdy jedyna studnia nie działa, ludzie są zmuszeni do pokonywania większej liczby kilometrów, aby zaopatrzyć się w wodę z sąsiednich wiosek, a osoby starsze, aby napić się wody, polegają na hojności tych, którzy są bardziej energiczni.
W Bougre cała populacja zajmuje się rolnictwem. Pora deszczowa trwa od 3 do 4 miesięcy w roku. Jednak z powodu braku deszczu, jak w wielu krajach Sahelu, zbiory są katastrofalne, a ludność cierpi głód.
Wiele kobiet i młodych ludzi chce uprawiać rośliny pozasezonowe (ogrodnictwo) i hodować zwierzęta w porze suchej, aby zwiększyć swoje dochody, ale brak wody jest przeszkodą w realizacji ich marzeń.
Jako kapłan cierpię z powodu nędzy tych ludzi, których tak bardzo kocham. Kiedy wracam do domu na wakacje, mieszkańcy często przychodzą, aby prosić mnie o pomoc w znalezieniu rozwiązania tego problemu. Mam wolę, aby im pomóc, ale brakuje mi środków finansowych. Dlatego rozmawiałem z moim proboszczem Tomaszem Podrazikiem, polskim księdzem, który poradził mi, abym napisał do Was z prośbą o wsparcie. Dlatego przychodzę do Was i pokornie proszę o pomoc.
Projekt ten składa się z odwiertu, wieży ciśnień i paneli słonecznych.
Projekt ten nie tylko złagodzi trud kobiet, które pokonują tak wiele kilometrów w poszukiwaniu wody pitnej i pozwoli uniknąć niektórych chorób, ale także pomoże kobietom i młodym ludziom w uprawie poza sezonem i hodowli bydła w celu zwiększenia ich źródła dochodów.
Caritas Burkina posiada odpowiednie maszyny, a po zapytaniu ich, otrzymałem taką ofertę:
Sam odwiert 4,616,450 = 9,500 USD.
Prosimy Was o 3.500 USD.
Napisałem też do Młodzi Światu z prośbą o dofinansowanie.
Będziemy wdzięczni, jeśli pomożecie nam spełnić nasze marzenie. Pomoże to ludności Bougre w zdobyciu wody pitnej, a także w wykonywaniu pewnych czynności w porze suchej w celu zwiększenia dochodów.
Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, poproszę sisotrę z tej parafii o nadzorowanie projektu, ponieważ jestem daleko od domu. Do naprawy przyczyni się lokalna społeczność.
Z góry dziękuję i niech Bóg Was obficie błogosławi".
Powrót
Wycena studni
Wycena studni w Burkina Faso
Po wodę
Daleka droga po wodę
Uprawa ziemi
Ziemia potrzebuje wody
Do domu z wodą
Wracamy z wodą
Stągwie na wodę
Stągwie na wodę


Ogrodzenie terenu szkoły i kościoła w Ugandzie

List misjonarza:
"Kaikamosing jako misyjna stacja dojazdowa jest niekorzystna ze względu na swoją lokalizację. Jest bardzo daleko od stolicy parafii i powiatu, dlatego jest społecznością zdegradowaną, pozbawioną podstawowych udogodnień, w tym szkoły podstawowej. Po drugie, graniczy z Karamoją, stąd ucierpiała ona bardziej niż inne bardziej oddalone społeczności. Nawet teraz wciąż zdarzają się przypadki, kiedy Karimojong przychodzą, aby ukraść krowy i produkty rolne. Stanowi to nadal zagrożenie dla bezpieczeństwa tego obszaru, co zahamowało jego rozwój.
Tak więc, jako duszpasterze, jedną z naszych trosk duszpasterskich jest edukacja, ponieważ wraz z wychowaniem nasza praca duszpasterska staje się łatwiejsza, bo ludzie są w stanie czytać i pisać, a zatem przesłanie jest łatwe do głoszenia, a po drugie, aby ludzie byli rozwinięci i zdolni zadbać o swoje potrzeby materialne, a co ważniejsze, aby skutecznie odpowiadać na kwestie sprawiedliwości społecznej, takie jak przymusowe małżeństwa, analfabetyzm itp. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się założyć szkołę w tej społeczności z jej zaangażowaniem. Kościół, w którym modlimy się w niedziele, jest obecnie używany w dni powszednie jako sale lekcyjne i biuro itp. W tym roku fundusz solidarności misjonarzy z Afryki dał nam dofinansowanie na trzy sale klasowe, które są już ukończone i czekają na wykorzystanie.
Kolejną ważną rzeczą, której potrzebujemy, jest ogrodzenie wokół szkoły, ponieważ jak wspomniano powyżej, Karimojong wciąż przychodzą, aby kraść krowy, a czasem atakować i zabijać ludzi. Dlatego istnieje potrzeba ogrodzenia szkoły, aby chronić dzieci i nauczycieli przed ewentualnym atakiem. Będzie ono również chronić szkolne nieruchomości przed złodziejami, którzy przychodzą, aby ukraść. Wokół jest wielu chuliganów, którzy czasami grożą nauczycielom i ich rodzinom, a ogrodzenie zapewni im bezpieczeństwo. Szkoła dzieli ten sam teren z kościołem, więc ogrodzenie będzie również chronić kościół i posesje, a ostatecznie będzie chronić księży, katechetów i chrześcijan podczas nabożeństw i innych aktywności kościelnych.
Cele projektu:

 1. Zabezpieczyć teren pod kościół i szkołę.
 2. Zabezpieczyć życie nauczycieli i uczniów w szkole.
 3. Zapewnić życie wiernym w kościele.
 4. Zabezpieczyć własności szkoły i kościoła.
 5. Ochrona roślinności, zwłaszcza roślin, przed niszczeniem przez zwierzęta.
 6. Zwiększenie liczby zapisów do szkoły, ponieważ uczniowie będą czuli się bezpiecznie w środowisku szkolnym.
 7. Zabezpieczyć teren szkoły i kościoła przed wtargnięciem.

Zespół projektowy: kapelan szkolny, proboszcz, diakon... i brat..., dyrektor i PTA szkoły, osoby prowadzące małą wspólnotę chrześcijańską.

Całkowite koszty planowane

Pozycja Ilość Koszt jednostkowy Koszt całkowity
Ogniwa łańcucha 60 rolek 300 000 18 000 000
Kątowniki 60 25 000 1 500 000
Drut podporowy 20 rolek 70 000 1 400 000
Kamienie betonowe 4 przejazdy 250 000 1 000 000
Cement 20 worków 27 000 540 000
Drut kolczasty 20 rolek 150 000 3 000 000
Piasek 4 przejazdy 155 000 620 000
Robocizna 2 000 000
Transport 1 000 000
Razem 29 060 000

Powrót


Jednorazowe projekty pomocowe w 2019 r.

Projekt budowy szkoły na Zanzibarze

Budowa szkoły w Tanzanii – projekt realizowany przez o. Jeana Claude’a Malu ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Galeria zdjęć

Jak pisze o. Jean Claude, ma to być „szkoła otwarta dla wszystkich i przez to: chcemy walczyć z nienawiścią między muzułmanami a chrześcijanami na wyspie Zanzibar: historia koabitacji między tymi dwoma religiami jest smutna… moim zdaniem, wspólna nauka muzułmanów i chrześcijan przyniesie nowe zrozumienie idei: „wspólnego życia pomimo odmienności ”: w miejscowych meczetach uczą zawsze, że ten, kto nie jest muzułmaninem, jest postrzegany jako wróg, jako niewierny (Kafir) i to potęguje napięcie pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Jestem całkowicie przekonany, ze tylko edukacja wyzwala człowieka z obręczy i uprzedzeń, zarówno społecznych, jak i religijnych. Niestety brakuje klas dla wszystkich uczniów. W tym roku mamy 50 uczniów, w tym 15 muzułmanów. Ministerstwo Nauki na Zanzibarze postawiło nam warunek utworzenia szkoły z co najmniej 4-5 klasami, w przypadku niewywiązania się z umowy nasza szkoła zostanie zamknięta. Bezpośrednimi beneficjentami przyszłej szkoły są biedne dzieci, muzułmanie i chrześcijanie”.

Lubelska wspólnota Ruchu „Maitri” wsparła projekt kwotą 10 000 EUR.
Powrót

 • dożywianie dzieci w szkole podstawowej - 2000 EUR - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Esseng w Kamerunie
 • leczenie dzieci w ośrodku zdrowia - 650 EUR - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Esseng w Kamerunie
 • dożywianie dzieci - 7300 EUR - - placówka misyjna Sióstr od Aniołów w Ntamungendze w Republice Demokratycznej Konga
 • pomoc w utrzymaniu i nauce dzieci - 400 EUR - 475 USD parafia św. Antoniego z Padwy na Zanzibarze

Menu: